• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

ארגוני הבריאות בנגב: הממשלה מעכבת את הקמתו של בית חולים נוסף בדרום

המכרז להקמת בית החולים השני בבאר שבע היה אמור לצאת בספטמבר 2016 אך נדחה | במשרד האוצר והבריאות מבטיחים לפעול להקמתו

באר שבע. צילום: שאטרסטוק

קואליציית ארגוני הבריאות בנגב מאיימים בעתירה לבג"ץ עקב העיכוב המתמשך בביצוע החלטת ממשלה בדבר הקמת בית חולים ציבורי נוסף בבאר שבע, לצד "סורוקה". כך דיווחה אתמול (ד') רוני לינדר ב"דה מרקר".

בדיווח נמסר כי גם החלטת הממשלה על הקמת בית החולים באשדוד שהתקבלה ב-2002 התעכבה ממושכות ו"אסותא אשדוד" נפתח רק ביוני 2017. הפעם מדובר בבית החולים שעתיד לקום בבאר שבע, לצד המרכז הרפואי הוותיק סורוקה.

עוד נמסר כי חברי קואליציית ארגוני הבריאות בנגב שיגרו השבוע (ב') מכתב לראש הממשלה כשר הבריאות וכן לשר האוצר וליועץ המשפטי לממשלה, ובו הבהירו כי יגישו נגדם עתירה לבג"ץ אם לא יפורסמו בהקדם מכרזים להקמת ולהפעלת בית החולים השני בנגב.

הממשלה החליטה על הקמת בית החולים ב-2014 גם בעקבות תחזית על גידול משמעותי במספר התושבים, כפועל יוצא מהתפתחות דמוגרפית והקמת עיר הבה"דים. בבית החולים הנוסף אמורות להיות 400-300 מיטות אשפוז, מרכז גריאטרי ובית חולים פסיכיאטרי וזאת בנוסף להוספת מיטות ל"סורוקה".

ועדה ציבורית בראשות מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' ארנון אפק, שכללה נציגים ממשרדי הממשלה השונים, קבעה כי ב-2025 יידרשו בנפת באר שבע כ-1,900 מיטות, חלקן יתווסף ל"סורוקה" ויש גם מקום להקים לצד "סורוקה" עד ל-2025 מרכז רפואי ציבורי משולב, שיאפשר גם הגדלת מספר הסטודנטים לרפואה ולסיעוד כתוספת לכוח האדם בדרום. אולם, נציג האוצר באותה ועדה טען שמדובר בהרפתקה שתגרום לאינפלציה בשכר הרופאים והצוות וכי יהיה על הממשלה לממן סבסוד קבוע.

בדיווח נמסר כי הממשלה החליטה שהמכרז להקמת בית החולים השני יפורסם עד ספטמבר 2016 אך ועדת ההיגוי לשם כך קיימה רק שמונה ישיבות ולא התכנסה קרוב לשנה. קואליציית ארגוני הבריאות בנגב הבינה שצפויה דחייה נוספת וכי משרד האוצר מנסה למנוע את הקמת בית החולים.

תגובת משרד האוצר כפי שהובאה בכתבה: "משרדי הבריאות והאוצר פועלים לקידום החלטת הממשלה להקמת בית החולים בבאר שבע. ועדת ההיגוי טרם הגישה המלצותיה". ממשרד הבריאות נמסר: "ועדת ההיגוי סיימה עבודתה בעניין תמהיל השירותים בבית החולים העתידי בבאר שבע. עיריית באר שבע סיכמה עם רשות מקרקעי ישראל על משבצת הקרקע בה יוקם בית החולים. בימים הקרובים ייצא קול קורא לשמיעת הצעות מבעלי עניין בנוגע למודל ההפעלה והבינוי. זה צעד משמעותי בדרך להקמת בית החולים".

נושאים קשורים:  בית חולים בנגב,  קואליציית ארגוני הבריאות בנגב,  חדשות,  משרד האוצר,  מכרז,  עיר הבה"דים,  המרכז הרפואי "סורוקה"
תגובות

לידיעת הקוראים,
הממשלה כבר החליטה בעבר הרחוק (שנות ה- 70 של המאה הקודמת, כלומר לפני כ- 45 שנה !) להקים בית חולים שני בנגב. אף נקבע האתר לכך - חלקת קרקע בצומת "להבים" !
משכו ומשכו את ההחלטה עד שהדבר נשכח , והכתבת רוני-לינדר-גנץ מדה-מרקר אפילו אינה יודעת דבר על אותה החלטה.
אילו היה קיים שר בריאות נמרץ, כפי שקיים שר תחבורה נמרץ בדמותו של שר התחבורה הנוכחי, קרוב לוודאי שההחלטה של הממשלה הנוכחית כבר היתה בשלבי ישום.
זוהי דוגמה נוספת לאי-התאמתו של ח'כ ליצמן לתפקידו !
הוא מצטיין בהפרחת הבטחות, שהן הבטחות שווא, מאחר ואינו נלחם על יישומן.
זוהי המציאות המרה, ועלינו ,ארגון הרופאים יחד עם הציבור הרחב לשנותה !
שבת שלום, פרופ' תיאו דב גולן.