• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
דעות

רפואת משפחה תחילה: חסרה מנהיגות מבינה ותומכת למטפלים בקו הראשון

בתי החולים קורסים כי רפואת הקהילה לא מעניקה את הטיפול שהרופאים שלה יודעים לתת, והמטופלים מתגלגלים שלא בטובתם לבתי החולים

רפואת משפחה. אילוסטרציה

למרפאתי הגיע לאחרונה מטופל חדש, משה, שסיפר שירד 14 ק"ג בחודש. נמצא שהסוכר שלו בדם בשמיים ומצבו הצריך טיפול דחוף. הופתעתי לראות בתיקו הרפואי שערכי הסוכר שלו היו חריגים מזה שנה וכי ביקר אצל כמה רופאים בתקופה זו בגלל מחלות קלות. אילו לאחד מהרופאים האלה היתה עוד דקה ומעט ותשומת לב לתת לו, הוא היה יכול להיות מטופל בזמן ולהימנע מההסתבכות מסכנת החיים.

אבל לרופאים כיום אין זמן: העומס רב, מערכת המחשוב הרפואי אינה ידידותית והביורוקרטיה רבה. הרופא השחוק, כפי שהוכח בסקר השחיקה של משרד הבריאות, חסר את הכוחות הקוגניטיביים והרגשיים כדי לשים לב יותר. כשהרופא מחפש תמיכה מהמערכת, הוא רואה מעליו מנהלנים מכוונים לתפוקות, שחסרים הבנה של הוויית המפגש הטיפולי לעומקה. חסרה מנהיגות אמיתית, מבינה ותומכת למטפלים בקו הראשון.

היתה לי הזכות לכהן בתפקידי ניהול בכירים במערכת הבריאות, במקביל לעיסוק כרופא. במנעד העצום שבין ניהול אלפי רופאים ועובדים לבין טיפול בחולה אחד, זכיתי לקבל פרספקטיבה על מצב מערכת הבריאות כיום ועל מה שצריך לעשות כדי להתאימה לצרכים המשתנים.

נושאים קשורים:  דעות,  ד"ר יואב יחזקאלי,  רפואת משפחה,  רפואת קהילה,  מערכת הבריאות,  חדשות
תגובות
13.02.2019, 19:46

מסכים לכל מילה!

אנונימי/ת
14.02.2019, 12:46

שלום יואב,
הייתה לי הזכות לעבוד עמך ולצדך במספר ארגונים כרופאת משפחה.
חושבת שאין כמוך מתאים להעלות רעיונות והמלצות. אנא פרט יותר את מסקנותייך.
תודה,

שלום לך ותודה שכתבת,
לדעתי מערכת הבריאות צריכה למקד את המאמץ בשיפור המפגש רופא-מטופל, בדרכים הבאות: שיפור התיק הממוחשב ( הכנסת זיהוי קול להקלדה והוספת מסך מרכז קליני בכניסה לתיק ), מיון מקדים ע״י אחיות ותעדוף הביקורים, זמן דיפרנציאלי לסוגי ביקור שונים כדי שיהיה יותר זמן כשצריך. בהסכם הרופאים 2020 לשים דגש על שיפור תנאי העבודה מאשר על כסף. לחזק את שדרות הניהול הרפואי. כל אלה יפחיתו את שחיקת הרופאים. להסיט מבתי״ח לאשפוז בית. אני פועל היום בערוצים שונים מחוץ למערכת לקדם את האג׳נדה הזו

18.02.2019, 14:13

כל מילה בסלע
בין יתר הגורמים של הדרדרות הרפואה בשנים האחרונות שהמנכל של מש. הבריאות פקיד ואינו רופא

אנונימי/ת
19.02.2019, 05:05

כדי שיתייחסו לדבריך ברצינות, מציעה שתתן מקרה שאתה פספסת בשל חוסר זמן ולא מקרה ש״הצלת״ פספוס של אחרים. נראה כמו פוסט שווקי!