• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

הלכה לעולמה דבורה בן דרור, מייסדת מפעל כרטיסי אדי לתרומת איברים

אלפי מושתלים בישראל חייבים את חייהם לפעילותה של בן דרור ובני משפחתה לקידום המודעות לתרומת האיברים

דבורה בן דרור ז"ל. מפעל כרטיס אדי הוקם לזכרו של בנה, אהוד בן דרור ז"ל

דבורה בן דרור, שיסדה ב-1978 את מפעל "כרטיס אדי", יחד עם בעלה שמואל ז"ל, הקפטן הראשון של נבחרת ישראל בכדורגל, הלכה היום (ד') לעולמה בגיל 93.

מפעל כרטיס אדי הוקם לזכרו של בנם, אהוד בן דרור ז"ל, שהמתין להשתלת כליה והוא בן 26 בלבד, אך נפטר בסמוך לה מסיבוך. כל בני המשפחה היו שותפים למפעל תרומות האיברים שיזמו.

בן דרור, דור רביעי מצד אביה למייסדי פתח תקווה, נהגה לספר את סיפורו הטראגי של בנה בפני קהלים רבים, בבתי כנסת כמו בבסיסי צה"ל, במתנ"סים ובכל מקום אפשרי אחר, וכל זאת במטרה להעלות את המודעות לחשיבות תרומות האיברים לשם השתלה.

עם השנים החתימו בני המשפחה, חבריהם ומתנדבים רבים מאות אלפי אנשים על כרטיס אדי שבו מובעת הסכמה לתרומת איברים. לימים היה למותג, לסמל של נתינה. כיום משפחות רבות, בעודן בבתי החולים לאחר שפקד אותן אסון, יוזמות בעצמן את תרומת האיברים.

עד היום, אלפי מושתלים בישראל חייבים את חייהם לפעילותם של בן דרור ובני משפחתה לקידום המודעות לתרומת האיברים. כיום, קרוב למיליון ישראלים נמצאים במאגר החתומים על כרטיסי אדי לתרומת איבריהם. המאגר מנוהל על ידי ידי המרכז הלאומי להשתלות במשרד הבריאות.

גם בשנותיה האחרונות, דאגה בן דרור שיביאו לביתה כרטיסי אדי ומעטפות ונהנתה להכין אותם לשליחה לחותמים החדשים.

בנה אהוד (אדי) נפטר לפני קרוב ל-40 שנה ב"הדסה". כעבור כעשר שנים נפטר מדום לב בנה הבכור אדורם. בעלה שמואל בן דרור, שהיה הקפטן הראשון של נבחרת ישראל בכדורגל ואף כבש את השער הראשון בתולדותיה בשנת 1948, התקשה לשאת את הצער הכפול ודעך עם השנים, עד שנפטר. לפני כארבע שנים מת גם בנה השלישי אמנון, שהספיק לחתום על הסכמה לצנתור לב, אלא שבחדר הצנתורים ליבו חדל להתכווץ וקרס.

למשפחת בן דרור יש עוד בן אחד, גדי ובת, מיכל. גד בן דרור ממלא בהתנדבות משנת 2004 את תפקיד יו"ר עמותת אדי לקידום השתלת האיברים בישראל. המשפחה פעלה גם לקידום חקיקת "חוק מוות מוחי-נשימתי, התשס"ח-2008" שמטרתו לאפשר ולעודד לאנשים מאמינים לתרום איברים, ובנוסף פעלה לקידום "חוק השתלת איברים, התשס"ח-2008", שמטרתו לקדם את תרומת האיברים בקרב כלל האוכלוסיה.

על פעילותה של דבורה בן דרור הוענק לה אות הנשיא למתנדב, מגן שר הבריאות למתנדבים, ד"ר לשם כבוד במכון ויצמן והיא היתה מועמדת לפרס ישראל למפעל חיים.

במשרד הבריאות הביעו צער על מותה של דבורה בן דרור ז״ל: "דבורה ובעלה שמואל ז"ל העניקו תרומה אדירה לעם ישראל ולמערכת הבריאות באמצעות כרטיס אדי, לזכר בנם אהוד בן דרור ז״ל, עליו חתומים כמיליון ישראלים. משרד הבריאות מעריך ומוקיר את תרומתה החשובה, הייחודית והחלוצית שהביאה להצלה של אלפי חיים בישראל. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות מר משה בר סימן טוב והנהלת המשרד משתתפים בצער המשפחה. המורשת שיצרו תימשך".

"המרכז הלאומי להשתלות במשרד הבריאות מרכין ראש עם לכתה של דבורה בן דרור ז"ל", כך נמסר בהודעה לתקשורת.

הלוויתה של דבורה בן דרור תתקיים מחר (ה'), בשעה 14:00, בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.

נושאים קשורים:  דבורה בן דור,  כרטיס "אדי",  תרומת איברים,  המרכז הלאומי להשתלות,  חדשות
תגובות