המדינה מתנגדת להוספת 350 מיטות אשפוז בשנה למערכת הבריאות ומסתפקת בתוספת של 200 מיטות בשנה בלבד. כך עולה מתשובת המדינה לעתירת לבג"ץ שהגישה ההסתדרות הרפואית כבר לפני חצי שנה. את העתירה בשם ההסתדרות הרפואית הגישו עורכות הדין ארנה לין, מיכל הראל ומוריה גליק.

שיעור מיטות האשפוז לנפש בישראל הוא מן הנמוכים ביותר בקרב מדינות ה־OECD וצפוי, על פי התחזיות, להידרדר עוד ללא תוספת מיטות.

ההסתדרות הרפואית עתרה, כאמור, לפני כחצי שנה בדרישה להוסיף 350 מיטות אשפוז למערכת הבריאות הציבורית בכל שנה. בעתירה הודגש כי זו התוספת היחידה שתבטיח ששיעור מיטות האשפוז לא ירד מתחת ל־1.8 מיטות לאלף איש.

אולם, כך דיווח "ישראל היום" הבוקר (ג'), בתגובת משרדי האוצר והבריאות לעתירה זאת נטען שהמדינה כבר אישרה תכנית רב־שנתית במסגרתה יתווספו 1,200 מיטות אשפוז בחמש השנים שבין 2017 ל-2022. אלא שבהמשך התשובה מתברר שאפילו מיטות האשפוז לשנים 2018-2017 לא ניתנו במלואן: ניתנו רק 200 מיטות ב־2017, ואילו תוספת המיטות לשנה הנוכחית רק "הוקצתה".

"אין חולק על כך שעקב אילוצי התקציב ומגבלותיו לא ניתנה תוספת גדולה יותר, שתבטא טוב יותר את צורכי האוכלוסיה בשנים הקרובות. כך בוודאי היה נעשה בעולם אידיאלי, אולם מדובר בתוספת משמעותית ביותר, שמצדיקה כשלעצמה את דחיית העתירה", כך נכתב בתשובת המדינה.

בדיווח נמסר עוד כי עמותת "רפואה בטוחה", בראשות רחל לייקוביץ, הגיבה לתשובת המדינה: "במשרד האוצר אין הפנמה שמערכת הבריאות נמצאת במצב חירום ממש כפסע לפני הקמת בתי חולים שדה כדי להעניק מענה כלשהו לחולים. חוסר ההבנה וההפנמה של האוצר מחזיר אותו לקלישאות תקציביות טכניות, שאינן עולות בקנה אחד עם מצב החירום בשטח".