• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
דעות

כשאתה VIP שמקבל בביה"ח חדר פרטי וטיפול ללא תור, איך תדע שמערכת הבריאות בבעיה?

את מחיר הגזרות הכלכליות צפויים לשלם בחייהם הקשישים, החולים הכרוניים, הפגים וכל אותם מטופלים שימשיכו להמתין שעות רבות בחדרי המיון או חודשים ארוכים לניתוח

"במשך שנים רבות ניסו בכירים במערכת הבריאות, אנשי ציבור ונבחרים אחרים להרים קול זעקה. תמונת 'הקשישה בפרוזדור' הפכה חזות המצוקה כולה". צילום: אילוסטרציה

בהחלטתה על קיצוץ רוחבי, ובכלל זאת גם בתקציב משרד הבריאות, חתמה ממשלת ישראל על תעודת הפטירה של אלפי ישראלים, ועל הנצחת סבלם של רבים רבים אחרים. קיצוץ שבעקבותיו פנה אתמול (ב') מנכ"ל משרד הבריאות בצעד חריג למנהלי בתי החולים ומנהלי קופות החולים ועדכן אותם על העתיד להתרחש.

במכתבו מציין המנכ"ל כי המשמעות האופרטיבית של הקיצוץ היא פגיעה בטווח המיידי באיכות, בזמינות ובנגישות לשירותי בריאות חיוניים ופגיעה אנושה באיתנות הפיננסית של קופות החולים ושל חלק מבתי החולים שמצויים בגירעונות עתק. הלכה למעשה, את מחיר הגזרות הכלכליות צפויים לשלם בחייהם הקשישים, החולים הכרוניים, הפגים וכל אותם מטופלים שימשיכו להמתין שעות רבות בחדרי המיון או חודשים ארוכים לניתוח.

מדיניות ממשלתית ארוכת שנים הובילה לכך שמדינת ישראל נמצאת מתחת לממוצע מדינות ה-OECD בהשקעה הציבורית לבריאות (7.5%), אי שם לצד אסטוניה, ליטא ומקסיקו. השקעה ציבורית נמוכה שתוצאתה פגיעה קשה בציבור המטופלים והמטפלים כאחד, פגיעה שמקבלת ביטוי בתורים בלתי סבירים לניתוחים ופרוצדורות חיוניות, עומסים בלתי נסבלים במחלקות האשפוז ובחדרי המיון, תת תקינה של כוח האדם שהולך ונשחק עד דק ותשתיות פיזיות מיושנות.

במילים אחרות, מצבה הנוכחי של המערכת הבריאות הציבורית אינו תואם את צורכי האוכלוסיה, ובטח שהתקציב העומד לרשותה אינו מאפשר לה להתמודד כראוי עם אתגרי העתיד. אתגרים בדמות זינוק חד בשיעור הקשישים ויותר חולים כרוניים, כשהמשמעות היא אחת: הכבדת העומס על מערכת הבריאות העמוסה והשחוקה ממילא.

ואם לא די בשחיקה התקציבית החריפה שחווה מערכת הבריאות כבר שנים רבות, ובמקום להוסיף תקציבים משמעותיים לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, כעת מבקשת הממשלה לגרוע. כאילו שהמציאות שחווים אזרחי ישראל במערכת האשפוזית לא מספיק גרועה.

אה, נכון, לא כל האזרחים חווים את מצוקותיה ותחלואותיה של המערכת הציבורית. למעשה, לחברי הממשלה, ל"מחוברים" וה"מקושרים" אין שום בעיה. כי אם אתה VIP ומקבל בבית החולים הציבורי חדר פרטי או טיפול מועדף ללא תור, באמת למה שתרגיש או תדע שמערכת הבריאות בבעיה?

בפועל, המציאות הקשה היא נחלתם של האזרחים הפשוטים בלבד, או במילים אחרות, של כולנו. אז כל עוד סדר העדיפויות הלאומי לא ישתנה, וכל עוד ימשיכו לקצץ ולשחוק את מערכת הבריאות הציבורית, הזקנה תמשיך לשכב במסדרון ולקבל טיפול בתת תנאים, המאושפזים במחלקות פנימיות וגריאטריות ימשיכו לשכב בחדרים עמוסים, הזיהומים הנרכשים ימשיכו להפיל חללים ומערכת הבריאות הציבורית תמשיך להישחק עד למצב של קריסה.

(המאמר התפרסם לראשונה ב-ynet ב-20.11.18)

נושאים קשורים:  דעות,  חדשות,  עו"ד עדי ניב-יגודה,  מערכת הבריאות,  עומס בבתי החולים,  תקציב מערכת הבריאות
תגובות
 
23.11.2018, 09:20

עו״ד ניב-יגודה,
דברים נכונים.
מה חדש?

אנונימי/ת
23.11.2018, 09:25

נו מה חדש
ביד אחת "נותנים" כדי להעביר מהפרטי לציבורי. וביד השניה לוקחים (בלי מרכאות) . סכום אפס למערכת שקורסת לאיטה.
האשמה לא בממשלה אלה בציבור שיושב על הגדר זמן רב ומפנה את כל התיסכול כלפי הצוות הרפואי . לא פעם באופן של אלימות משמעותית פיזית עד נטילת חיים, ולרוב באלימות מילולית.
אז יש מנכל שהוא איש כספים והיה בעבר באוצר. זה שינה משהו?
לא ? נמשיך כמו הסוס שמקבל פחות ופחות אוכל עד שמת.
הכתובת על הקיר. במדינה שבה חברות הביטוח ואנשי עסקים עושים כסף רב מרפואה פרטית (ועכשיו גם על חשבון הרופאים) ומערכת ציבורית שלמה בגרעון וקריסה - יש בעיה אמיתית.
העיקר שמחיר הקוטג מפוקח....

23.11.2018, 11:13

צודק!!!

אנונימי/ת
23.11.2018, 11:52

נכון.
אך...
כל היום בחדשות מלחמות גיא הנום נרמזות
ואיומים קיומיים למדינה וכן הלאה.
ההבדל בינינו לבין בריטניה ששם למי שאולי במקרה פספס ובתקציב האחרון נוספו 20 מיליארד לNHS זה שרוב האזרחים לא מודעים לבעיה הבטחונית שלהם הן הנוכחית והן העתידית.
כאן, גם אם בצדק וגם אם לא (איני איש קבינט כמובן) הסיפור אחר לגמרי. זה מלחמה ושלום וזה עמי ותמי.
ועם השנים אוחזת ההבנה שאף יור הסתדרות, מנכל או שר לא ישנה זאת גם אם היה או יהיה צ'רצ'יל. נוכל לתת את הטיפול הטוב ביותר שניתן.
מה עוד?

אנונימי/ת
23.11.2018, 12:04

בוקר טוב.. נזכרתם ???
לפני 40 שנה בערך, ויקטור שם טוב שהיה שר הבריאות שכב בטיפול נמרץ לב של לניאדו באיכילוב בגלל שפעת ותפס חדר של שתי מיטות למשך 4-5 ימים על חשבון חולי לב שלא זכו להגיע בימים אלה ל- ICCU..
במו עיניי ראיתי..
ככה זה מאז ומעולם..
ולאיש בתקשורת לא מזיז בכלל... ולא הזיז אף פעם..

אנונימי/ת
23.11.2018, 12:27

והאם יש מישהו ממנהלי בתי החולים, המיבבים בלא הרף, והאם יש מישהו מבין מנהלי המחלקות שמונו על ידי האחרונים, כמלככי פינכה שיעז להתקומם? ברור שלא! כי כמו בכל השירות הציבורי בישראל ממנים את היסמנים שלא יעשו רעש, או במילים אחרות את הנמושות. אז אפשר להמשיך לבכות באתר קטן של איגוד מקצועי קטן שאינו שחקן משמעותי באמת במערכת הבריאות הישראלית. ושיקום מישהו ויוכיח לי במעשים שאני טועה...

אנונימי/ת
23.11.2018, 13:01

מחכים למימוש ההבטחה של ברק על הזקנה במסדרון... ״ה״ מחלה היא חוסר יכולתי ו כאזרחים והעובדים במערכת הבריאות, להשפיע.
חבל
הכותבת - אחות, תואר שני באפידמיולוגיה

הכל נכון, אבל בכל התגובות בינינו לבין עצמנו אנחנו משכנעים את המשוכנעים. אותנו. זה לא יקדם אותנו בשום צורה. מי סוף סוף ירים קמפיין ציבורי שיפמפם את המאמרים האלה יום יום לידיעת הציבור, ברשתות החברתיות ובכל אמצעי תקשורת שרק הומצא?

אנונימי/ת
24.11.2018, 07:48

מה שאומר ניב-יגודה נכון, אבל חצי אמת גרועה משקר. שירות VIP לפוליטיקאים הוא מזיק, אבל שירות VIP לפרסונל מזיק שבעתיים.

פוליטיקאי שלא יודע מה זה לקבל שירות רפואי רגיל אולי לא יעזור מספיק למערכת, אבל רופא שלא יודע מה זה לקבל שירות רפואי רגיל יפגע בחולים שלו יום יום.

אז צריך לצאת גם נגד שירות VIP לפרסונל וגם נגד שירות VIP לפוליטיקאים, בסדר הזה של חשיבות.

כשהאמא של מנהל בית החולים תשכב בפרוזדור בפנימית, הסיכוי שהמצב שם ישתפר יהיה הרבה יותר גדול מאשר כשהאמא של הפוליטיקאי תשכב שם.

25.11.2018, 14:33

חייבים תרומה במיליונים דולרים מי יהודי תפוצות.ואני גם נגד לתת לחברי ממשלה חדר פרטי בבית חולים ציבורי בלי המתנה בתור כמו כול אזרח אחר.