• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

הרישום הלאומי לשבץ מוחי: מספר צנתורי המוח הוכפל בשנתיים האחרונות

מנתוני משרד הבריאות עולה כי יש פער מהותי בין הפריפריה למרכז בנושא ההגעה באמבולנסים לבתי החולים עם חשד לשבץ מוחי. מבין יותר מ-18 אלף הישראלים שלקו באירוע מוחי אשתקד, 65% לקו בשבץ מוחי איסכמי

שבץ, פגיעה מוחית (צילום: אילוסטרציה)

בשנת 2017 לקו 18,417 בני אדם באירוע מוחי ובשנים האחרונות נרשמת בישראל עלייה בשיעור ההגעה של מטופלים לחדרי המיון באמצעות אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ ועלייה בביצוע צנתורי מוח בבתי החולים. כך על פי נתונים שפרסם הבוקר (ב') משרד הבריאות על התחלואה בשבץ מוחי ("הרישום הלאומי לשבץ מוחי") לרגל יום השבץ הבינלאומי.

שבץ מוחי הוא הגורם השכיח ביותר לנכות על רקע נוירולוגי ואחד מחמשת הגורמים השכיחים לתמותה בישראל.

מבין יותר מ-18 אלף הישראלים שלקו באירוע מוחי בשנה שעברה, 65% מהם לקו בשבץ מוחי איסכמי - חסימת עורק על ידי קריש דם, 7% בשבץ מוחי המורגי - דימום לרקמת המוח כתוצאה מקרע בדופן העורק ו-28% באירוע מוחי חולף, עקב תסחיפים קטנים לעורקי המוח. אירוע מוחי כזה יכול להימשך מספר שעות.

על פי הדו"ח, בעוד שבשנת 2014 שיעור המטופלים שהגיע באמבולנס עמד על 43%, בשנת 2017 השיעור עלה ל-47.8%. שיעור ביצוע צנתורי מוח הוכפל מ-1.94% מכלל החולים שעברו צנתור (2015) ל-3.98% (2017).

על פי נתוני משרד הבריאות, יש הבדלים מהותיים בין הפריפריה למרכז הארץ גם בנושא ההגעה באמבולנסים לבתי החולים עם חשד לשבץ מוחי: באזור המרכז, 49.28% מהחולים מגיעים באמבולנס ובפריפריה רק 33.73% מגיעים באמבולנס.

מאז שנת 2015 מופעלת תכנית לאומית לטיפול ולמניעת שבץ מוחי בין השאר מתוך ההבנה כי זיהוי מוקדם וטיפול במסגרת חלון זמן מוגדר הם קריטיים. מאז החלה התכנית נרשמו מספר הישגים: עלייה בהדמיית כלי דם ראש-צוואר בחולים עם אירוע מוחי איסכמי מ-50% (2014) עד ל-74.4% (2017). כמו כן נרשמה עלייה בשיעור מתן טיפול מסוג IVTPA, מ-5.9% ל-10% (2017).

ד"ר רועי בינרט, מנהל המכון להפרעות קצב ב"שיבא": "אחד משלושה אנשים שעברו שבץ מוחי חולף צפוי לעבור שבץ מוחי נוסף. מחצית ממקרים אלה מתרחשים בתוך שנה מהשבץ החולף הראשון. קיימת חשיבות רבה שבמטופלים שעברו בירור ובהם טרם נמצאה סיבה לאירוע המוחי, להמשיך ולחפש אירועים של פרפור פרוזדורים"

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות, הגדירה את התכנית אחת החשובות ביותר שהמשרד מוביל בהיותו בעל השפעה ישירה על איכות הטיפול ותוצאותיו. "נמשיך לקדם את התכנית בכלל היבטיה, במניעה, בטיפול ובשלב השיקום", אמרה ד"ר עזרא.

ד"ר סיגל ליברנט-טאוב, ראש אגף רפואה כללית במשרד הבריאות, הוסיפה: "התכנית הלאומית הביאה את ההכרה במחלה ואת שיפור הטיפול בה לקדמת המודעות הציבורית והקשב הניהולי של בתי החולים. נמשיך לקדם את איכות הטיפול, המניעה והשיקום של חולי שבץ".

הבוקר מתקיים בתל אביב כנס תחת הכותרת "שבץ מוחי - בין מרכז לפריפריה" שמארגן משרד הבריאות. הכנס מיועד לקובעי מדיניות הבריאות בישראל ולצוותים המקצועיים המטפלים בחולים עם שבץ מוחי. ישתתפו בכנס: סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ופרופ' נתן בורנשטיין, יו"ר עמותת נאמן לנפגעי אירוע מוחי. בכנס יוצגו מגמות בתחלואה ובטיפול בשבץ מוחי בעולם וכן מודלים להתמודדות בעתיד עם המחלה.

"ישראל עשתה כברת דרך משמעותית במלחמה בשבץ מוחי בשנים האחרונות בזכות השקעה מערכתית אדירה של משרד הבריאות בתחום הזה והעלאת מודעות הקהל הרחב", אמרה פנינה רוזנצוייג, מנכ"לית עמותת נאמן. "יש לצפות שמספר החולים יעלה בגלל הגידול הצפוי באוכלוסיה". היא הוסיפה: "הטכנולוגיות החדשות בטיפול בשבץ מוחי שינו את פני הרפואה בתחום השבץ בעולם ובישראל והפכו אותה לרפואה דחופה הקצובה בזמן ותלויה בנגישות המטופל לטיפול מהיר וזמין בכל מקום ובכל שעה. זהו האתגר שעדיין עומד לפתחנו. 90% ממקרי השבץ ניתנים למניעה על ידי אבחון וטיפול בגורמי סיכון. אם נצליח למנוע את התחלואה ולאפשר לכל חולה את הטיפול המיטבי בזמן המהיר, נוכל להציל חיים".

ד"ר רועי בינרט, מנהל המכון להפרעות קצב במרכז הרפואי שיבא, אמר: "מיליוני אנשים ברחבי העולם לוקים מדי שנה בשבץ מוחי. כשליש מהם מתים ומחצית מהנותרים נשארים עם נכות קבועה. רוב אירועי השבץ נגרמים מקריש דם. הסיבה המובילה והשכיחה ביותר לאירועים מסוג זה: הפרעת קצב הלב - פרפור פרוזדורים. במטופלים אלה קיימת נטייה לחזרה של שבץ מוחי".

ד"ר נחום סורוקר, מנהל המחלקה לשיקום נוירולוגי בבית החולים השיקומי בית לוינשטיין: "למרות שטיפול מקיף ורב תחומי בבית חולים שיקומי מאפשר לחולים לחזור לחיים עצמאיים לאחר שבץ מוחי, בישראל 2018 הרוב לא זוכים לטיפול הזה"

עוד אמר ד"ר בינרט: "אחד משלושה אנשים שעברו שבץ מוחי חולף צפוי לעבור שבץ מוחי נוסף. מחצית ממקרים אלה מתרחשים בתוך שנה מהשבץ החולף הראשון. קיימת חשיבות רבה שבמטופלים שעברו בירור ובהם טרם נמצאה סיבה לאירוע המוחי, להמשיך ולחפש אירועים של פרפור פרוזדורים. אמצעי יעיל ביותר לאיתור פרפור פרוזדורים במטופלים מסוג זה הוא מנטר תת עורי המקליט את קצב הלב בקביעות".

בשבוע שעבר בדיווח ב"ערוץ 10" בטלוויזיה נמתחה ביקורת על "שיטת התקצוב האבסורדית" המונעת מנפגעי שבץ את השיקום המגיע להם. "למרות שטיפול מקיף ורב תחומי בבית חולים שיקומי מאפשר לחולים לחזור לחיים עצמאיים לאחר שבץ מוחי", אמר ד"ר נחום סורוקר, מנהל המחלקה לשיקום נוירולוגי בבית החולים השיקומי בית לוינשטיין, "בישראל 2018 הרוב לא זוכים לטיפול הזה".

הסיבה טמונה, ככל הנראה, כך דווח, בשיטת התקצוב האבסורדית שבגללה לקופות החולים יש תמריץ שלילי לשיקום נפגעי השבץ המוחי. חולים סיעודיים נמצאים באחריות התקציבית של משרד הבריאות ולא של הקופות. התוצאה: כאשר מטופל יהפוך לסיעודי, גוף אחר יממן את הטיפול בו במקום הקופה בה הוא מבוטח. ד"ר סורוקר הוסיף: "טיפולים שיקומיים חדשניים יכולים בהחלט לעשות שינוי בתוצאה הסופית או ביכולת התפקודית של החולה. עם זאת, כיום רק חלק קטן יחסית עבר שיקום ממצה".

נושאים קשורים:  שבץ מוחי,  דו"ח משרד הבריאות,  שבץ איסכמי,  הרישום הלאומי לשבץ מוחי,  חדשות
תגובות