• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

מערכת הבריאות בצרפת תעבור רה-ארגון: תוספת תקציב וכוח אדם

מערכת הבריאות הצרפתית נערכת לשנים הבאות עם תקציב בריאות מוגדל, דיגיטציה מודרנית, תוספת רופאים לפריפריה וגיוס "עוזרים רפואיים"

נשיא צרפת עמנואל מקרון. "ללא שינויים, כל מערכת בתי החולים תקרוס"

מערכת הבריאות בצרפת, הנחשבת לאחת הטובות בעולם, תעבור רה-ארגון ותקציבה יגדל כדי להוסיף רופאים לאזורי הפריפריה והכפר וכדי להקל על העומס המוטל על בתי החולים. המערכת סובלת בשנים האחרונות מתקציב נמוך מדי ומסגירת מרפאות בערים קטנות אבל גם בכמה מהערים הגדולות.

על השינוי הצפוי למערכת הבריאות הודיע בשבוע שעבר נשיא צרפת, עמנואל מקרון. בנוסף יועמד תקציב נפרד בסך שמונה מיליארד אירו כדי לסייע ל-8.8 מיליון מאזרחי צרפת הנמצאים מתחת לקו העוני.

כבר בשנה הקרובה יגדל תקציב הבריאות הממשלתי ב-2.5% לעומת התכנית המקורית של משרד האוצר הצרפתי להעלאת התקציב ב-2.3%. התקציב המוגדל יסתכם בכ-400 מיליארד אירו. הממשלה תקים קרנות מיוחדות שיממנו את מעבר מערכת הבריאות לדיגיטציה מודרנית. הסכום הנדרש לכך לשנים 2022-2019 מוערך בעוד 4.9 מיליארד אירו. השקעה זאת מוגדרת כ"צורך ללכידות חברתי".

"עלינו לחשוב מחדש על ארגון מערכת הבריאות שלנו ל-50 השנים הבאות. ללא שינויים, כל מערכת בתי החולים תקרוס", הזהיר הנשיא.

אחת הבעיות המרכזיות שעימה תצטרך להתמודד מערכת הבריאות הצרפתית היא הזדקנות האוכלוסיה. בדומה למה שקורה גם בישראל, חולים מתלוננים על חדרי מיון עמוסים לעייפה, במיוחד באזורי הפריפריה והכפר, על כך שהם נאלצים לנסוע מרחקים ארוכים מבתיהם כדי לקבל טיפול במרפאה הקרובה ביותר והאחיות מתלוננות לעתים קרובות על מחסור במיטות ובכוח אדם.

הנשיא מקרון הבטיח לגייס 4,000 "עוזרים רפואיים" כדי שהם ינהלו את עבודת הניירת על מנת לשחרר רופאים באזורים עירוניים להקדיש יותר זמן לטיפול בחולים. כמו כן יוצבו כ-4,000 רופאים באזורים כפריים בגלל מחסור כבד בהם. יש כוונה לתגמל אותם על המעבר לעבוד באזורים אלה. אין כוונה לסגור בתי חולים.

במסגרת התכניות שמוגדרות "שיפוץ מלא" של המערכת הצרפתית, יש כוונה להעביר למרפאות מקומיות את הטיפול במצבי חירום שאינם קריטיים ובכך להקל על עבודת חדרי המיון בבתי החולים.

מאז 2004 בתי חולים מימנו הוצאות מתוך הכנסות שהם מקבלים מהמדינה עבור טיפולים. כל פרוצדורה רפואית מתומחרת על ידי הממשלה ובהתאם היא משלמת לבית החולים על הביצוע. אלא שבעשור האחרון עומדת מערכת הבריאות תחת לחץ ציבורי להפחית בהוצאותיה, מה שהוביל בתי חולים לבצע פרוצדורות לא-הכרחיות על מנת שיקבלו עליהם תשלום מהמדינה ובכך יכסו הוצאות. השיטה הזאת תעבור מהפכה. "השיטה הזאת מטורפת. איבדנו את עניין איכות הטיפול", התבטא נשיא צרפת.

נושאים קשורים:  מערכת הבריאות בצרפת,  רה-ארגון,  תקציב בריאות,  מחסור בכוח אדם רפואי,  נשיא צרפת עמנואל מקרון,  חדשות
תגובות
 

בצרפת הנשיא הבין !
האם יתעוררו אצלנו הקברניטים ?
או מאחר " והשטיח האדום" ימשיך להתקיים , ומצוקת האזרחים הרגילים אינה מטרידה את ה"נישאים מעם", ומנכ'ל מ. בריאות רואה בהזדקנות האוכלוסיה "צונמי", כלומר אסון טבע (שאין דרך להמנע ממנו) -
אז אצלנו : עולם כמנהגו נוהג......!
אין צורך לשנות משמעותית כוון....!
"איזון תקציבי" קודם לכל ....!
היכן נמצא אצלנו הנער שיזעק "המלך ערום" ?
אני מאמין שימצא !.
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
27.09.2018, 10:33

תמשיך עוד צעד אחד ובמקום לזרוק את הסיסמאות הקבועות שלך תגיד איך אתה מציע לעשות את זה.
- להגדיל את נטל המס על האזרחים?
- להגדיל את החוב הלאומי של מדינת ישראל, במלים אחרות לקחת הלוואה על חשבון הדור הבא שישבור את הראש (ברור שאתה לא תצטרך לשאת בתוצאות)?

27.09.2018, 09:08

כמה עצוב לראות כיצד מתנהלת מערכת הבריאות הצרפתית שבצדק מוגדרת כאחת הטובות בעולם ואיך מתנהלת מערכת הבריאות הישראלית שממשיכה לספר לעם ישראל שיש לנו מערכת בריאות מהטובות בעולם. קשקוש. ממשלה אחראית והצרפתים נותנים דוגמא טובה מסתכלת קדימה ובונה תכנית לעתיד. אצלנו כרגיל מנסים איכשהו להמשיך עם הקיים לא מבצעים רפורמות הכרחיות ורק עם ישראל כאשר נקלע לבתי החולים הציבוריים מבין וקולט שהמערכת ממש לא מפוארת ואיכותית כפי שמעונינים שנחשוב. מקבלי ההחלטות לא מוטרדים הם מסתדרים מצוין בעזרת ״ הקשרים״ ומקבלים. שירות מצוין. עצוב אבל מוכר.

לאנונימי מ-27.09.2018 10:33
מדינות ה- OECD כבר מאמצות מזה מספר שנים את מודל ה-PPP , שמשמעותו שיתוף הון פרטי בפרויקטים ממלכתיית, כדי להמנע מן ההיבטים שמפחידים אותך...
עיין בבקשה במאמרי שהופיע בדוקטורס אונלי ב- 11.04.2018
"תכנית אב לשיקום מדורג של מע' הבריאות הציבורית" המבוסס על עקרונות ה-PPP.
שלחתי את המאמר בטרם פרסומו למנכ'ל מ. בריאות - אך עד היום לא זכיתי לתגובה .
נפגשתי ב- 1.10.2017 בנושא עם החשב הכללי באוצר המודע למודל , ובעקבות כך נולדה ההחלטה ב.2017 05.12. לשיקום מע' הבריאות בשנים 2020 - 2040. תמ'א 49.
לצערי לא התכנסה עד היום הוועדה המורכבת מגורמי ממשלה שונים, כדי לטפל בהחלטה.
דרך אגב, נקבעה הערכה שהמע' זקוקה בהיבט האישפוזי שלה ל- 27,000 מיטות.חדשות.
הצגתי את הנושא ליו'ר הר'י החדש..
פרופ. תיאו דב גולן.
פרופ. תיאו דב גולן.

הערה נוספת לאנונימי :
אשמח להחליף עמך מספר מלים בנושא באם אמנם הינך פתוח לדו-שיח, ותהיה לך הזדמנות להתוודע לרעיון ה-PPP ביתר הרחבה.
רעיון זה כבר נדון בוועדת גרמן ע'י פרופ יוג'ין קנדל , אחד מבכירי הכלכלנים שלנו, וממנו השתכנעתי ,שראוי לישמו גם עבור מע' הבריאות הציבורית.
תקשורת אפשרית עמי טלפונית : 0544782887..
אולי בדרך זו לא תחשוש להזדהות.
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
29.09.2018, 17:33

אני ממש לא חושש להזדהות. אני פשוט לא פנסיונר משועמם ויש לי דברים חשובים יותר לעשות מלבזבז זמן בשיחה איתך.