• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

מחסור חמור בקלינאי תקשורת במערכת החינוך המיוחד

ח"כ מאיר כהן, יו"ר ועדת המשנה לצמצום פערי הבריאות בדרום, לסגן שר הבריאות: "לעצור את ההפרטה בתחום. מאות אלפי ילדים והורים תלויים ברפואה הציבורית"

קלינאות תקשורת. מחסור במטפלים. צילום אילוסטרציה

בשל מחסור חמור בקלינאי תקשורת ובמרפאים בעיסוק בגנים, מאות ילדים לא יזכו לקבל טיפול פרא-רפואי לקידום יכולותיהם במסגרת גני הילדים בשנת הלימודים הבאה. כך פורסם אתמול (ב') ב"ישראל היום".

לפי חוק חינוך מיוחד, זכאים ילדי החינוך המיוחד לטיפולי ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה או קלינאות תקשורת למשך 3.4 שעות בשבוע. בגנים לאוטיסטים זכאים הילדים ל-14 שעות טיפול, אולם בשל המחסור בקלינאי תקשורת ובמרפאים בעיסוק, כך דווח, ב-45 גנים ברחבי הארץ לא מקבלים ילדי החינוך המיוחד את הטיפול. בכל גן חינוך מיוחד לומדים בממוצע כ-12 ילדים, כך שמדובר על מאות ילדים – כ-5% מכלל גני החינוך המיוחד בישראל וייתכן שאף יותר

למרות הזכאות לטיפול במסגרת הגן, בפועל הזכאות אינה ממומשת לנוכח המחסור במטפלים בגנים. מחסור בקלינאי תקשורת או במרפאים בעיסוק דווח בגנים באשדוד, בראשון לציון, בפתח תקווה, בבני ברק, בנס ציונה, באשקלון, בבאר שבע ועוד.

בהיעדר טיפולים בגנים, ההורים נאלצים לפנות לקופות החולים והדבר כרוך בפגיעה בשגרת יום העבודה והגן וכן בהוצאה כספית לשירותים שהיו אמורים להינתן חינם.

ב"ישראל היום" ציינו כי תחום התפתחות הילד הוא היחידי במערכת הבריאות שבו יש העדפה מערכתית לטיפולים הפרטיים: הורה שממתין עבור ילדו לטיפול במערכת הציבורית יותר משלושה חודשים, רשאי לגשת לטיפול פרטי ולקבל החזרים. כך נוצר מחסור בכוח אדם במערכת הציבורית ולצידו קושי כלכלי להורים. מצב זה מאריך עוד יותר את התורים הארוכים ממילא לטיפולים אלה.

בדיווח צוטט גורם בכיר במערכת הבריאות שאמר כי "חייבים לסיים את ההפרטה של תחום התפתחות הילד באופן מיידי. ברגע שלא יינתנו החזרים למטפלים הפרטיים, הם ישובו למערכת הציבורית ויהיה אפשר לקצר את התורים לטובת הילדים. זה ישפיע באופן מיידי גם על יכולת הגיוס של משרד החינוך של מטפלים בגני החינוך המיוחד".

ח"כ מאיר כהן, יו"ר ועדת המשנה לצמצום פערי הבריאות בדרום, קרא לסגן שר הבריאות לעצור את ההפרטה האכזרית ולזכור ש"מאות אלפי ילדים והורים תלויים ברפואה הציבורית".

במשרד הבריאות ציינו כי הבעיה מוכרת וכי "המשרד יודע ומתריע על המחסור החמור במטפלים במערכת החינוך. לפני כשנה יצא נוהל משותף למשרד הבריאות ולמשרד החינוך, שמטרתו להסדיר את נושא הרצף הטיפולי בין החינוך לבריאות. במהלך כל השנה מתקיימות קבוצות דיון המערבות את המשרד, קופות החולים ונציגי החינוך, וכי במשרד קיימת ועדה שדנה באמצעים לשיפור המצב בתחום התפתחות הילד".

ממשרד החינוך נמסר כי "המשרד מתקצב באופן מלא טיפולים פרא-רפואיים לכל התלמידים שזקוקים לכך. המשרד לא יאפשר מצב שבו יהיה מחסור במטפלים, ולפיכך אנו פועלים מול משרד הבריאות ומול המועצה להשכלה גבוהה כדי להגביר את ההכשרה בפריפריה ולוודא שההכשרה עונה על הצרכים".

נושאים קשורים:  קלינאות תקשורת,  מחסור בקלינאי תקשורת,  מרפאים בעיסוק,  החינוך המיוחד,  גני ילדים,  משרד החינוך,  ריפוי בעיסוק,  חדשות
תגובות