• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

מחקר ב"סורוקה": פוריות הגבר הישראלי נפגעה במהלך מבצע צוק איתן

דגימות זרע שנלקחו בתקופת המבצעים הצבאיים "צוק איתן" ו"עמוד ענן" היו פחות איכותיות בהשוואה לדגימות זרע בימי שגרה

תאי זרע (הדמיית אילוסטרציה)

מחקר שנערך במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע ובו הושוו דגימות זרע שנלקחו בתקופת המבצעים הצבאיים "צוק איתן" ו"עמוד ענן" לעומת תקופות שגרה, העלה כי ב-37% מדגימות הזרע שנלקחו בזמן של מתח בטחוני נמדדה תנועה פרוגרסיבית נמוכה, כלומר תנועתיות זרע נמוכה, לעומת 30% מדגימות הזרע ברגיעה. באופן כללי, הסיכוי של דגימת זרע שנלקחה בתקופת מתח בטחוני לסבול מתנועתיות חלשה היה גבוה ב-47% לעומת דגימות שנלקחו בימי רגיעה.

עורך המחקר, ד"ר אליהו לויטס, מנהל היחידה להפריה חוץ גופנית ובנק הזרע בבית החולים, מסר כי דגימות הזרע נאספו בשנים 2017-2009 והשוו בין 659 דגימות שנלקחו בתקופת מבצע "צוק איתן" ומבצע "עמוד ענן", או בחודשיים שלאחריהם, לעומת 10,536 דגימות שנלקחו בתקופות רגיעה.

הגיל הממוצע של הנבדקים היה 32 כאשר 44% מהם עישנו. דגימות הזרע שנבדקו לא נלקחו מסיבה של בעיית פוריות. לא היה שוני בגיל הממוצע, בעישון או ב-BMI בין הנבדקים.

ד"ר לויטס: "מתח נפשי ידוע כגורם המשפיע לרעה על פוריות, אך אין מחקרים רבים על השפעת מתח נפשי על איכות הזרע. לסטרס ממושך, כמו בתקופת מלחמה, יכולה להיות השפעה על איכות הזרע יותר מאשר סטרס בימי רגיעה. הזרע הגברי משתנה עם הזמן ומושפע מהרבה גורמים סביבתיים, אפילו מעונות השנה".

עוד מסר ד"ר לויטס: "הסברה שלנו היתה שגם גבר שלא נמצא בחזית, אלא רק בטווח האזעקות, חווה סטרס לאורך היום. גילינו להפתעתנו שיש קשר בין המצב הבטחוני לספירות הזרע עצמן, שנמצאו פחות איכותיות. תנועת הזרע נחלשה, סטטיסטית, בצורה משמעותית. ירידה בתנועתיות הזרע עלולה להתבטא גם בירידה ביכולת הזרע להפרות את הביצית אלא שלכך נדרש מחקר נוסף".

ממצאי המחקר הוצגו בחודש שעבר בכנס השנתי של איל"ה (האיגוד הישראלי לרפואת פוריות). ד"ר יובל מיזרקלי היה שותף לו.

נושאים קשורים:  איכות הזרע,  תנועתיות הזרע,  מצבי לחץ,  סטרס,  ספירת זרע,  חדשות,  המרכז הרפואי "סורוקה"
תגובות