• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

הנחיות חדשות להגבלת קשירות מטופלים בבתי חולים פסיכיאטריים

לטענת אנשי מקצוע, הנהלים לשימוש בקשירה אינם מחמירים מספיק. משרד הבריאות: "יש כבר הפחתה של מעל 60% בהגבלות המכאניות"

קשירה בבית חולים פסיכיאטרי. אילוסטרציה

משרד הבריאות פרסם הנחיות חדשות לצמצום השימוש בקשירת מטופלים בבתי חולים פסיכיאטריים, כך דיווח אתמול (ב') "הארץ". ההנחיות מפרטות את המצבים שבהם ניתן לעשות שימוש בקשירת מטופלים ובאילו מקרים חל איסור.

הנהלים שפורסמו בחוזר מנכ"ל הם על בסיס המלצות ועדה בראשות ד"ר בועז לב. בדיווח נמסר כי "אנשי מקצוע ואף חברים בוועדה מבקרים את הנהלים החדשים ואומרים שאינם מחמירים לגבי השימוש בקשירה כמו שהופיע בטיוטות קודמות. כמו כן נעדרים מההנחיות סעיפים חשובים המגבילים את השימוש בקשירה ושעליהם המליצה הוועדה".

העיתון ציין שכיום קשירת מטופלים (הגבלה מכאנית) ובידודם בבתי חולים פסיכיאטריים מותרת על פי סעיף בחוק לטיפול בחולי נפש, הקובע כי שימוש באמצעי כפייה אלה ייעשה רק במידה הדרושה לצורך הטיפול הרפואי במטופל או כדי למנוע סכנה לעצמו או לזולתו. בחסות הגדרה כללית זו נקשרים אלפי מטופלים מדי שנה.

בדיווח מנובמבר אשתקד נמסר כי חלה בישראל ירידה של 56% בקשירת מטופלים במחלקות פסיכיאטריות. במאי פורסם היעד שקבע משרד הבריאות, לפיו יש לצמצם בקשירת מטופלים פסיכיאטרים ב-70% באופן מיידי.

הנהלים החדשים קובעים שאין לקשור או לבודד מטופלים כאמצעי ענישה, חניכה או הרתעה, למטרת עיצוב התנהגות, או בעת סירוב למלא הוראות או במצבים של אי שקט שאינם מסכנים את הסובבים. "ניתן להוציא הוראת הגבלה רק כשקיים חשש, ברמת ודאות גבוהה, לסכנת חיים או לפגיעה חמורה במטופל או בזולתו". במסמך מצוין שיש להעדיף בידוד על פני כפיתת המטופל למיטה בארבע גפיו.

עוד מדווח העיתון כי על פי ההנחיות החדשות, "רק רופא רשאי להורות על קשירה או בידוד ורק לאחר בדיקה פיזית של המטופל. משך הקשירה יהיה אך ורק למשך שעה, לאחריה יעבור המטופל בדיקה נוספת. על פי תוצאותיה, רשאי הרופא להאריך את ההגבלה בשעה נוספת. הארכות נוספות יינתנו באישור רופא מומחה, מנהל מחלקה ומנהל בית החולים, בהתאם למשך ההארכה. איש צוות מחויב להסביר למטופל את הסיבה לקשירתו וליידע את משפחתו בהקדם האפשרי. לאורך כל זמן ההגבלה יש להבטיח למטופל תנאי נוחות בסיסית: אוכל, שתייה, יציאה לשירותים".

תגובת משרד הבריאות: "למרות הביקורות, אנו בטוחים שהחוזר ימשיך את התנופה שבה נמצאת המערכת הפסיכיאטרית ויימשכו שינויי העומק המתחוללים בה. עוד לפני שהופץ החוזר, צעדים אלה הביאו להפחתה של יותר מ-60% בהגבלות המכאניות".

נושאים קשורים:  הגבלה מכאנית,  בתי חולים פסיכיאטריים,  הנחיות משרד הבריאות,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
11.04.2018, 17:53

הקשירות.פחתו ב 60% אך שיעור האלימות הפיזות נגד אנשי צוות עלה 60%. אסור לשור אדם סתם אך לא צריך לחכות עד שהוא יפגע פיזית במישהו על מנת להגהיל אותו.

אנונימי/ת
11.04.2018, 21:12

צודקת, אבל את משרד הבריאות לא מעניינים העובדים שלו, פופוליזם זול ומסוכן שמונע כנראה מהשאיפות הפוליטיות של המנכ״ל

אנונימי/ת
11.04.2018, 23:58

מעניין בכמה עלה השימוש בתרופות הרגעה בעקבות הירידה במספר הקשירות. אני לא בטוח מה מזיק יותר.

אנונימי/ת
16.04.2018, 17:17

הדרג המנהל של בריאות הנפש במשרד הבריאות הוא חבורת פחדנים שכל מה שמעניין אותם זה להישמע אסתטיים בתכניות בוקר מתיפיפות ברדיו. הלוואי והיה טיפה אכפת להם מאנשי הצוותים הטיפוליים בשטח, שסופגים את האלימות בגופם יום יום

אנונימי/ת
24.04.2018, 21:58

יותר נכון חבורת מושחתים אטומי לב ...

אנונימיים, על מה אתם מדברים? אלימות מצד מטופלים - במקרים החריגים שהיא מתרחשת - היא פונקציה של גישה טיפולית. כלומר, כשל טיפולי. ביליתי כמבקרת ימים ארוכים במחלקות האלה, ובצעירותי הייתי מאושפזת בעצמי במשך חודשים. אירועי האלימות נדירים. אתם מלבים את הסטיגמה כלפינו. במקרים שיש אלימות היא לרוב מצד העבריינים שמובאים להסתכלות, ולא מצד חולים חסרי ישע. וכמאושפזת ראיתי אלימות קשה כלפי מטופלים אפתיים שמסרבים לזוז ממקומם - ממש פורקן על גבם. ראו את הסרטון הבא (דקה בלבד) של איש נואש שמאיים בסכין. אם היו לנו אנשי סיעוד כאלה לא היה במחלקות האלה מקרי אלימות - אפילו העבריינים היו נרגעים.
https://youtu.be/d4jcvXRH9_U

אנונימי/ת
24.04.2018, 20:41

שלום דליה.
יש לנו אנשי סיעוד כאילה. רבים. אלא מה ? הם לא יכולים לעשות כפי שבסרט במחלקה בתפוסה של 120% , 110% , אפילו בתפוסה של 100% שהם 34 מאושפזים בתמהיל של חולים ממושכים שאין להם לאן להשתחרר , החרפות של חולים המגיעים 2, 3, 4 ואף יותר פעמים בשנה לאישפוזים חוזרים , עברינים - כש-90% מהמאושפזים על רקע של סמים , עם 4, 5, 6, אפילו 7 אנשי צוות.
במחלקות כאילה

נ"ב:
צפיית חובה
ד"ר נייל מקלארן, פסיכיאטר בעל ארבעים שנות ניסיון בעבודה עם מטופלים קשים ואלימים ביותר, שולל את כל התירוצים של משרד הבריאות ביחס לקשירת ובידוד מטופלים וקובע בצורה חד משמעית - "אני לא רואה בכך שום צורך".
https://youtu.be/d25iAYxSN74

אנונימי/ת
20.04.2018, 15:42

אכן ראיון חשוב ומאלף.אפשר בהחלט לארגן תיירות מרפא פסיכיאטרית לבתי חולים באוסטרליה.
זה בוודאי עדיף על שהייה בבי"ח אברבאנל המחריד שמנוהל באופן זוועתי .

אנונימי/ת
20.04.2018, 15:42

אכן ראיון חשוב ומאלף.אפשר בהחלט לארגן תיירות מרפא פסיכיאטרית לבתי חולים באוסטרליה.
זה בוודאי עדיף על שהייה בבי"ח אברבאנל המחריד שמנוהל באופן זוועתי .

אנונימי/ת
24.04.2018, 20:48

אני, אח פסיכיאטרי עם ניסיון של 35 שנים , קובע שאין שום צורך בקשירה ובידוד:
בתנאי שיהיו תנאי אשפוז אנושיים, ללא שלל התירוצים של משרד הבריאות למה אין.

אנונימי/ת
25.04.2018, 08:29

אתה צודק מאוד . תבורך.