• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
מחקרים

גורמים אימהיים ועובריים המשפיעים על הקשר בין חשיפה פרינטלית למזהמים והיארעות אסתמה בילדות

מחקר רטרוספקטיבי זה בוצע במעל 700,000 תינוקות בקנדה ומצא כי חשיפה למזהמים באוויר הינה בעלת השפעה דיפרנציאלית על הסיכון להתפתחות אסתמה לפי מאפיינים אימהיים ועובריים

אולטרהסאונד של עובר ברחם (צילום: אילוסטרציה)

חשיפה פרינטלית למזהמים סביבתיים באוויר נמצאה כקשורה להיארעות אסתמה בילדות. עם זאת, לא ברור אילו גורמים משפיעים על קשר זה. החוקרים בחנו האם מאפיינים אימהיים ועובריים משפיעים על הקשר בין חשיפה פרינטלית לזיהום אוויר וההתפתחות של אסתמה בילדות.

במחקר נכללו 761,172 לידות בין 2006-2012 בפרובינציית אונטריו בקנדה. קשר בין חשיפה למזהמים סביבתיים והיארעות אסתמה בילדות (עד גיל שש שנים) הוערך על ידי מודל רגרסיה על שם Cox.

החוקרים זיהו 110,981 מקרי אסתמה. במודל מתוקנן לחשיפה בתר-לידתית, החוקרים מצאו כי חשיפה בטרימסטר השני לחומר חלקיקי עם סף של 50% לקוטר אווירודינמי השווה או קטן מ-2.5 מיקרומטר (יחס סיכונים לכל עלייה בטווח בין רבעוני - 1.07, רווח בר-סמך 95%- 1.06-1.09) וחנקן דו-חמצני (יחס סיכונים לכל עלייה ברווח בין רבעוני - 1.06, רווח בר-סמך 95%- 1.03-1.08) היו קשורים עם התפתחות אסתמה של הילדות. השפעה מוגברת נמצאה בילדים אשר נולדו לאמהות עם אסתמה, אמהות שעישנו בהריון או חיו באזורים אורבניים במהלך ההריון, תינוקות זכרים וילדים שנולדו טרם המועד או במשקל לידה נמוך.

מסקנת החוקרים היא כי חשיפה למזהמים באוויר הינה בעלת השפעה דיפרנציאלית על הסיכון להתפתחות אסתמה לפי מאפיינים אימהיים ועובריים.

מקור: 

Lavigne, E. et al.  (2018) European Respiratory Journal. 51, 1701884

נושאים קשורים:  מחקרים,  אסתמה,  זיהום אוויר,  השפעה פרינטלית,  חנקן דו-חמצני
תגובות