• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
כאב כרוני

האם קיימים הבדלים במתן אופיואידים בין אזורי מגורים שונים?

מחקר זה שבוצע באנגליה, בחן את סוגיית העלייה בשיעור מתן מרשמים לאופיואידים במקרים שאינם מתאימים להתוויות ואת ההבדל בין אזורי מגורים שונים

אופיואידים במרשם (צילום: אילוסטרציה)

בשנים האחרונות ישנה עלייה במתן מרשמים לתרופות מסוג אופיואידים. תרופות אלו הן בעלות תופעות לוואי פוטנציאליות הרסניות בטווח הקצר והארוך. ישנה דאגה באנגליה סביב העלייה במתן מרשמים של תרופות אלה למרות שהן נחשבות לתרופות לא יעילות לטיפול בכאב שאינו כתוצאה מממאירות.

מטרת המחקר הייתה להעריך את כמות וסוג האופיואידים שנרשמים במסגרת הטיפול הראשוני באנגליה ואת ההבדלים הקיימים בין אזורי מגורים שונים. המחקר בוצע באופן תצפיתי רטרוספקטיבי תוך שימוש במידע ממשלתי זמין שנלקח ממגוון מקורות המשויכים ל- England and Indices of Social Deprivation.

החוקרים ביצוע ניתוח של המידע הממשלתי הרשמי בנוגע למתן מרשמים לאופיואידים החל מאוגוסט 2010 עד פברואר 2014. המספר הכולל של המרשמים לאופיואידים חושב ועבר סטנדרטיזציה על מנת לאפשר השוואה גיאוגרפית.

החוקרים מצאו כי הכמות הכללית של מרשמי אופיואידים, שוויי ערך למיליגרמים של מורפין, עלתה (r=0.48) במהלך תקופת המחקר. בנוסף, החוקרים ראו כי בצפון אנגליה ניתנו יותר מרשמי אופיואידים בהשוואה לדרום אנגליה (r=0.66, P<0.0001), ויותר מרשמים ניתנו באזורים העניים יותר (r=0.56, P< 0.0001).

החוקרים הסיקו כי למרות היעילות הנמוכה של אופיואידים לטיפול בכאב שאינו כתוצאה ממאירות, תופעות הלוואי הקשות ואי ההתאמה כטיפול הטוב ביותר, ישנה עליה במתן מרשמים של אופיואידים. כמו כן, עלתה שאלה בנוגע לשוויון בטיפול בעקבות שיעור גבוה יותר של מתן מרשמים בצפון אנגליה ובאזורים עניים.

יצירה של רישום לאומי של מטופלים הנוטלים אופיואידים במינון גבוה יכול לשפר את הבטיחות של המטופלים שנמצאים באזורים דמוגרפיים עם סיכון מוגבר וגם יכול לספק מידע אפידמיולוגי ממוקד יותר בנוגע לדפוסי מתן המרשמים.

מקור: 

Mordecai, L. et al. (2018) British Journal of General Practice 68

נושאים קשורים:  כאב כרוני,  מחקר תצפיתי,  מרשם אופיואידים,  טיפול ראשוני,  הבדל בין אזורים,  אזורי עוני.,  מחקרים
תגובות