• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

מנכ"ל משרד האוצר התחייב לדון בהעלאת המס על טבק לגלגול וסיגריות אלקטרוניות

שי באב"ד הופיע בוועדת הסמים של הכנסת, לאחר שזומן בצו מיוחד על ידי יו"רית הוועדה; הוא התעמת עם חברי כנסת ונציגי ציבור, שביקשו שיחשוף את פגישותו עם לוביסטים של חברות הסיגריות

עישון, טבק לגלגול (צילום: אילוסטרציה)

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד התחייב השבוע בדיון שהתנהל בוועדת הסמים של הכנסת, שמשרדו ידון בהעלאת המיסים על טבק לגלגול והשוואת המס שלו לסיגריות. בנוסף, הודה כי הצו להטלת מיסוי על "אייקוס" טרם נידון בוועדת הכספים והנושא "תקוע" בה. תוקפו יפוג אם לא יידון בשבועיים הקרובים.

לדיונים קודמים סירבו נציגי משרד האוצר להגיע. הפעם זומן מנכ"ל המשרד בצו מיוחד של ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הוועדה, שחייב אותו לתת דין וחשבון לחברי הוועדה ומוזמניה בנושא מיסוי הטבק לגלגול.

מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור: "אנחנו פנינו אליך מספר רב של פעמים כדי להציג לך ולשר את הנתונים ואתם סירבתם להיפגש אתנו"

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית תקף בדיון אישית את באב"ד כשאמר לו: "אנחנו פנינו אליך מספר רב של פעמים כדי להציג לך ולשר את הנתונים ואתם סירבתם להיפגש אתנו. אם אתה לא חלק מהפתרון, אז אתה חלק מהבעיה. אתה נושא באחריות על החלטה מעוותת שהיא כנגד ארגון הבריאות העולמי, כנגד המלצות של הבנק העולמי. אתה החלטת באופן אקטיבי, משיקולים שאי אפשר להבין אותם, שלא להשוות את המס לטבק לגלגול לסיגריות הרגילות. אף אחד לא שם כסף בגמילה ובצמצום שיעור המעשנים. אני קורא לך להקים קרן למיגור העישון".

ד"ר אביטל פאטו בן-ארי, מהאגודה למלחמה בסרטן חזרה והדגישה "העלאת מחירי הטבק הוכחה כאסטרטגיה מרכזית וכדרך היעילה ביותר להוריד את שיעורי העישון. זה נתון של ארגון הבריאות העולמי. העלאת מחירי הסיגריות צריכה להיות סיסטמטית, עקבית, קבועה ורציפה. כשמעלים מיסים רק על סיגריות ולא על טבק לגלגול, אנשים עוברים לטבק לגלגול – ואז לא עשינו שום דבר".

גם סמדר אליסון מ"מכבי שירותי בריאות" אמרה: "גם אנחנו מבקשים להעלות את המיסוי על טבק ולא רק על סיגריות. אנחנו רואים יותר ויותר צעירים שמגיעים אלינו לטיפולי גמילה מטבק לגלגול. רואים בני נוער שמגיעים ומתחננים לעזור להם להפסיק לעשן".

בעקבות הדברים הללו הודיע מנכ"ל משרד הבריאות כי הוא מתחייב לבדוק את הנושא שוב, מול משרד האוצר והבריאות. כמו כן התחייב לקיים דיון על העלאת המיסוי לטבק לגלגול. באשר להצעה להקים קרן למיגור העישון הבהיר באב"ד: "אם משרד הבריאות כל כך רוצה להקים קרן, הוא היה יכול להקים אותה. לבוא למשרד האוצר ולהגיד שמשרד האוצר צריך לפתוח את הקרן - זאת דמגוגיה. אם משרד הבריאות ירצה להקים קרן כזאת, שיפתח, אני תומך".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אמר לבאב"ד: "אתה נפגשת עם לוביסטים של חברות טבק ואנחנו רוצים לדעת מה קרה בפגישות הללו – כי אחר כך החלטתם שלא להעלות את המס. אנחנו רוצים לדעת מה קרה שם?".

יו"ר הועדה, ח"כ זנדברג הוסיפה: "על פי האמנה הבינלאומית שישראל חתומה עליה, קיימת חובה לדווח על כל פגישה עם נציגים של חברות הטבק ועם כל לוביסט. זאת הסיבה שלוביסטים של חברות הטבק לא נכנסים לדיונים האלה".

באב"ד השיב על כך בזעם: "אני לא אשב פה ואתן לך דין וחשבון עם מי נפגשתי ועם מי לא ומה אמרתי. יומן הפגישות שלי, עם כל הכבוד, איננו עניינך ולא עניין של הוועדה - רק של היועץ המשפטי שלי. אני נדהם כשמגיע לפה מנכ"ל ואתם דנים אתו על היומן שלו".

ח"כ יהודה גליק אמר לו בתגובה: "זו קצת חוצפה להטיף לנו מוסר על מי מדבר ואיך, אחרי שבדיון הקודם חיכינו לך פה שעה שלמה ולא הגעת. אני הגשתי שאילתא לשר. הוא שלח את הסגן שלו שאמר במליאת הכנסת שאכן צריך לעלות את המס על סיגריות לגלגול. חיכיתי וחיכיתי ואז גיליתי שהשר לא מוכן למהלך הזה. לקנות סיגריות לגלגול היום יותר קל מלקנות שקית במבה. זה הסם הכי מסוכן מכל הסמים, זה רוצח אנשים".

נושאים קשורים:  חדשות,  עישון,  ועדת הסמים של הכנסת,  ד"ר חגי לוין,  סיגריות אלקטרוניות,  טבק לגלגול
תגובות
אנונימי/ת
28.02.2018, 10:16

אין שום סיבה עניינית לא להשוות את המס על טבק לגלגול לזה שעל סיגריות רגילות