• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

אחרי מקצה שיפורים, ה-CDC אישר להשתמש מחדש בתרסיס "פלומיסט" כחיסון לשפעת

בעבר פסל המרכז לבקרת ולמניעת מחלות (CDC) את התרסיס, בנימוק שאינו יעיל; היצרנית הציגה הרכב חדש של החיסון והוכחות ליעילותו במחקר בילדים, ו-ועדה מייעצת החליטה להחזירו לשימוש בעונה הבאה

חיסון בתרסיס (צילום: יח"צ)
חיסון בתרסיס (צילום: יח"צ)

הוועדה המייעצת לחיסונים במרכז לבקרת ולמניעת מחלות (CDC) בארה"ב המליצה ברוב של 12 תומכים מול שני מתנגדים להחזיר לשימוש לקראת עונת השפעת הבאה את החיסון באמצעות תרסיס לאף – פלומיסט (Flumist). התרסיס מכיל 4 זנים חיים מוחלשים של נגיף השפעת, שעל-פי התחזית צפוי להיות פעיל בעונה הבאה (בשנים 2018-2019).

התרסיס לאף שימש חלופה לחיסון בעיקר בילדים, אבל גם למבוגרים שיש להם פחד מפני מחט החיסון הרגיל. בשנתיים האחרונות הופסק השימוש בו, לאחר שמומחים מצאו שאיננו יעיל מספיק. עתה שינתה הוועדה המייעצת של ה-CDC את עמדתה.

דובר ה-CDC איאן ברנאם, הודיע כי החיסון לשפעת באמצעות תרסיס לאף הפך שוב לחלופה לקראת עונת השפעת הבאה ומיועד לאנשים בריאים ולנשים שאינן בהריון, גילאי 49-2.

חיסון ה"פלומיסט" מיוצר בחברה בת של "אסטרה-זנקה" שבסיסה בלונדון. הוא קיבל אישור של ה-FDA בשנת 2003. במשך למעלה מעשור החיסון נחשב יעיל וטוב, אבל בעונת השפעת 2016-2015 מחקר שבחן את יעילותו מצא כי היא עומדת על שיעור של 45% בסך הכול. לגבי אחד מזני הנגיף נמצאה יעילות של 0% בלבד. זאת, בהשוואה ליעילות של 65% שנמצאה בחיסון הרגיל בזריקה.

על בסיס נתונים אלו החליטה הוועדה המייעצת של ה-CDC לקראת תחילת עונת 2017-2016 שלא להתיר את השימוש בתרסיס, "בגלל ביצועים נמוכים שהפגין". החלטה זאת קיבלה אישור מחודש לקראת העונה הנוכחית.

בדיון שקדם לקבלת ההחלטה החדשה הוצגו לוועדה המייעצת בידי יצרנית התרסיס נתונים חדשים, בהם ניתן הסבר לסיבת היעילות הנמוכה שהופגנה קודם לכן. היא התמקדה באחד מתת-הזנים של הנגיף, A H1N1, בעוד הרכב התרסיס החדש כולל סוג אחר של תת-זן זה. החברה הציגה לוועדה המייעצת נתוני יעילות על ההרכב החדש של החיסון בתרסיס לאף בניסוי שבוצע בילדים בני 4-2 שנים. ההרכב החדש אמור לספק הגנה מפני ארבעה תת-זנים של הנגיף (quadrivalent formula).

הניסוי שערכה החברה בקרב ילדים הראה יעילות טובה יותר של הפורמולה החדשה לעומת הקודמת, הודגש בהודעה שהופצה על-ידי היצרנית.

עוד הודיע ה-CDC, כי החיסונים לעונה הבאה יוצעו לשימוש בשלוש גרסאות: תרסיס לאף ושתי גרסאות של החיסון הרגיל - האחת של נגיף חי מוחלש (inactivated influenza vaccine IIV) וכן הרכב רקומביננטי (RIV).

יעילות החיסון לעונת השפעת הנוכחית היא 38% לגבי שני זני הנגיף A ו-B, נמסר בדו"ח אמצע העונה שפרסם ה-CDC.

נושאים קשורים:  חדשות,  שפעת,  תרסיס,  פלומיסט,  חיסון,  עונת שפעת,  CDC,  ארה"ב
תגובות