• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
ניתוח קיסרי

הקשר בין ניתוחים קיסריים וסיכון קרדיומטבולי - פרספקטיבה של 20 שנות מעקב

במחקר זה בהשתתפות מאות נשים הודגם כי לידה בניתוח קיסרי מגבירה סיכון למאפיינים מטאבוליים לקויות ובכלל זה ריכוזי כולסטרול LDL-C, לפטין ואפוליפופרוטאין C גבוהים יותר לאחר מעקב של עשרים שנים

ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)
ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)

לידה בניתוח קיסרי עלולה להגביר סיכון למחלות שאינן-מדבקות. מטרת החוקרים הייתה לבחון את הקשר בין לידה בניתוח קיסרי וצאצאים בעלי משקל עודף וסמנים של סיכון קרדיומטבולי בעוקבה תצפיתית פרוספקטיבית עם עשרים שנות מעקב.

עוקבת ה-Danish Fetal Origins Cohort כללה 965 נשים הרות בין 1988-1989. בשנת 2008, בוצע מחקר המשכי בצאצאים של נשים אלו. הצאצאים הוזמנו להשתתף בבדיקה קלינית עם מדידות אנטרופומטריה ודגימות דם בצום (443 משתתפים). בנוסף, 252 משתתפים השלימו שאלון מילוי עצמי אשר הכיל שאלות הנוגעות למשקל וגובה כך שגודל המדגם הסופי היה 695 צאצאים. משקל עודף בצאצאים לאחר עשרים שנים הוגדר כ-BMI השווה או הגדול מ-25. בנוסף, בוצעו מדידות לחץ דם, ובדיקות דם בצום עבור גורמי סיכון קרדיומטבוליים ובכלל זה אינסולין, לפטין, אדיפונקטין וריכוזי ליפידים.

החוקרים מצאו כי בכלל העוקבה, 7% מהצאצאים נולדו בניתוח קיסרי ובגיל 20 שנים, 18% מהצאצאים היו עם BMI השווה או גדול מ-25. בנוסף, החוקרים מצאו כי לידה בניתוח קיסרי הייתה קשורה עם סיכון מוגבר למשקל יתר או השמנה בגיל 20 (יחס סיכויים=2.17, רווח בר-סמך 95%= 1.10-4.27) לאחר תקנון לגורמים מבלבלים אפשריים. לידה בניתוח קיסרי הייתה קשורה עם ריכוזים גבוהים יותר בסרום של כולסטרול כולל (8.5%, 1.1-16.5), LDL-Cי(12.6%, 1.0-25.5), לפטין (73.1%, 5.9-183.1) ואפוליפופרוטאין Bי(0.08 גרם לליטר, 0.04-0.15). לעומת זאת, לידה בניתוח קיסרי לא נמצאה קשורה ללחץ דם או ריכוזי אינסולין, אדיפונקטין, טריגליצרידים, HDL-C או אפוליפופרוטאין A.

מסקנת החוקרים היא כי לידה בניתוח קיסרי קשורה בתדירות גבוהה יותר של תכונות מטאבוליות לקויות בצאצאים ללא תלות בגורמי סיכון משותפים. יש צורך במחקר נוסף על מנת לשחזר ממצאים אלו ולזקק את המנגנון הביולוגי העומד מאחורי קשר זה.

מקור: 

Hansen, S. et al. (2018) International Journal of Obesity. 42, 15

נושאים קשורים:  ניתוח קיסרי,  השמנת יתר,  סוכרת,  שומנים,  פרופיל מטאבולי,  מחקרים
תגובות