• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

מחקר ב"סורוקה": דיאטה ים-תיכונית יעילה יותר בהורדת מצבורי שומן בטני

זאת, בהשוואה לדיאטה דלת-שומן, כששתי דרכי התזונה מלוות בפעילות גופנית; את המחקר הובילה פרופ' איריס שי, חוקרת תזונה ומחלות כרוניות בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע

השמנה, משקל עודף (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שנעשה ב"סורוקה" בהשתתפות 278 עובדי הקריה למחקר גרעיני, שכולם מרבים בישיבה, העלה כי תזונה עתירת ירקות, דגנים וקטניות (דיאטה ים-תיכונית) בריאה יותר מדיאטה שהיא רק דלת שומן, מאחר שהיא גורמת להפחתת מצבורי השומן הבטני. שומן זה אינו נראה לעין - והוא מרוכז סביב הלב, הכבד, הלבלב והשרירים. דיאטה שמתמקדת במזונות דלי-שומן, מפחיתה בעיקר את אחוזי השומן החיצוניים. שתי הדיאטות לוו בפעילות גופנית. המחקר התפרסם לפני כשבועיים בכתב העת Circulation.

את המחקר הובילה פרופ' איריס שי, חוקרת תזונה ומחלות כרוניות בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע. היא אמרה לעיתון "הארץ": "יש לא מעט סוגי דיאטות שהן טובות ומובילות לירידה במשקל, אולם אנחנו מצאנו שהדיאטה הים תיכונית דלת הפחמימות בשילוב פעילות גופנית היא היעילה ביותר להפחתת הצטברות שומן פנימי".

במחקר, שנמשך שנה וחצי הפחיתו אצל משתתפיו מאכלים עתירי פחמימות כמו פסטה ולחמים. דיאטה דלת שומן מאופיינת בפחמימות בריאות עתירות סיבים תזונתיים כלחם מלא, תוך דגש על הפחתה דרסטית באחוזי השומן.

במהלך הניסוי עברו משתתפיו מעקב ב-MRI למיפוי וכימות מאגרי השומן בגוף. זה המחקר הראשון, מסרה פרופ' שי, שבו ניתן לראות ב-MRI כיצד האיברים השונים צוברים את השומן באופן מוחשי ומדויק.

ממצאי המחקר הראו: תזונה ים תיכונית דלת פחמימות בשילוב פעילות גופנית הקטינה משמעותית את הצטברות השומן במעטפת איברי הגוף הפנימיים - על אף שחלה ירידה מתונה בלבד במשקל הכללי. השינויים המרשימים ביותר נראו במצבורי השומן התוך-בטני, שירדו ב–29%. הירידה במצבורי שומן הכבד הייתה בשיעור של 22%. בשומן סביב הלב הירידה נראתה מתונה יותר - 11%. ירידות של עד 2% נרשמו במאגרי השומן שנצברו בלבלב ובשרירים. תאי השומן בכליה, בתוך השריר ובצוואר לא הגיבו לאסטרטגיות הדיאטה השונות שנבדקו במחקר אלא ירדו בהתאמה ישירה לירידה במשקל הכללי בגוף.

פרופ' שי: "אנחנו לא אומרים שדיאטת דלת שומן איננה טובה או לא בריאה. אולם לפעמים עדיפה ירידה מתונה יותר במשקל שמשפיעה יותר על איברים פנימיים. הפחתה דרמטית בפחמימות, בתוספת שומן מן הצומח ומרכיבים נוספים של תזונה ים תיכונית, מפחיתים יותר את מאגרי השומן הרעיל שבתוך הגוף".

במאה השנים האחרונות, ציינה, "נראה מעבר של שומנים לאזורים פנימיים שגורם לכבד שומני, לבלב שומני וכליה שומנית. בנוסף יש השמנה תוך בטנית, שהיא שונה לגמרי מהשומן הלבן שמתחת לעור ומפרישה רעלים הגורמים למחלות". תאי השומן התוך בטני, הדגישה פרופ' שי, נצברים בין תאי הלבלב, הכבד או סביב הלב והם רעילים, מעוררי דלקות.

במחקר השתתפו עוד פרופ' אילן שלף, נוירו רדיולוג ומנהל מכון הדימות ב"סורוקה" וד"ר דן שוורצפוקס, סגן מנהל בית החולים ומנהל המיון הפנימי.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  תזונה,  דיאטה,  שומן בטני,  השוואה,  המרכז הרפואי "סורוקה"
תגובות