• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

מטה-אנליזה: עישון נרגילה מעלה משמעותית את הסיכון לסוגי סרטן שונים

מחקר קנדי מצא כי הסיכון לסרטן ריאות היה גבוה פי 4.5 והסיכון לסרטן הוושט פי 3.6 בקרב מעשני נרגילה, לעומת מי שלא עישנו נרגילה

עישון נרגילה (צילום: אילוסטרציה)

עישון נרגילה מעלה את הסיכון ללקות בסוגי סרטן שונים; כך מעלה מחקר שנעשה בבית הספר לבריאות הציבור, אפידמיולוגיה ורפואה מניעתית באוניברסיטת אוטאווה שבקנדה.

מחקרים קודמים הוכיחו שקיים קשר בין עישון נרגילה לבין סיכונים בריאותיים, ביניהם מחלות ריאה ומחלות זיהומיות שונות, אולם קיים מידע מועט בלבד לגבי הקשר הישיר שבין עישון נרגילה לבין מחלות סרטן.

בדו"ח, שפורסם בחודש יולי ב-Tobacco Control, נעשתה סקירת ספרות ומטה-אנליזה מתוך מחקרים שפורסמו במאגרי מידע רפואיים (ביניהם :Pubmed, Web of Science, Embase) בין השנים 1962 ל-2014.

13 מחקרי תצפית שבדקו את הקשר שבין עישון נרגילה למחלות הסרטן נכללו במטה-אנליזה, ובסך הכול כלל המחקר 2,717 נבדקים ו-5,027 אנשים בקבוצת הביקורת.

בכל המחקרים שהוכללו נערכה בדיקת איכות של שיטת המחקר. לא נכללו במחקר מחקרים שבהם לא ניתן היה להפריד בין עישון נרגילה לבין צורות עישון אחרות, וכן לא נכללו מחקרים בהם נמצא גורם סיכון אחר המעלה סיכון לסרטן.

על פי העיבודים הסטטיסטיים, נמצא כי עישון נרגילה מעלה את הסיכון לסוגי סרטן רבים: הסיכון לסרטן ריאות היה גבוה פי 4.5 והסיכון לסרטן הוושט פי 3.6 בקרב מעשני נרגילה, לעומת אלו שלא עישנו נרגילה. הסיכון לסרטן שלפוחית השתן היה גבוה פי שניים, וכך גם הסיכון לסרטן קיבה. הסיכון לסרטן חלל הפה והלוע היה גבוה פי 2.6 והסיכון לסרטן הערמונית היה גבוה פי 4 בקרב מעשני נרגילה, לעומת אלו שלא עישנו נרגילה.

החוקרים ציינו, שאכן קיים מתאם חיובי בין עישון נרגילה לבין עלייה בסיכון לסוגי סרטן שונים, והם ממליצים על עריכת מחקרים נוספים בתחום לאישוש ממצאיהם.

נושאים קשורים:  חדשות,  נרגילה,  עישון,  סרטן,  מטה-אנליזה,  מחקר
תגובות
אנונימי/ת
22.10.2017, 20:16

חסר לינק