• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
מחקרים

שכיחות מרשמי אנטיביוטיקה לזיהומים לא חיידקיים במערכת הנשימה העליונה

מחקר קנדי מצא כי 46% מהמטופלים עם זיהום לא חיידקי במערכת הנשימה העליונה קיבלו מרשמי אנטיביוטיקה. מטופלים היו בעלי סבירות גבוהה יותר לקבל מרשם מקלינאים בשלב אמצע-מאוחר בקריירה עם נפח מטופלים גדול

28.05.2017, 18:26
מתן מרשם (אילוסטרציה)

הפחתת שימוש לא ראוי באנטיביוטיקה לזיהומים במערכת הנשימה העליונה דורשת הבנה טובה יותר של הגורמים הקשורים עם פרקטיקה זו. מחקר חדש בוצע במטרה לקבוע את השכיחות של מרשמי אנטיביוטיקה לזיהומים לא חיידקיים במערכת הנשימה העליונה, והאם שיעור המרשמים משתנה על פי מאפייני הקלינאי/ת.

המחקר הינו אנליזה רטרוספקטיבית מבוססת על מרשמי בריאות הציבור ממרפאות רפואה ראשונית באונטריו, קנדה (ינואר-דצמבר 2012). במחקר נכללו מטופלים בגיל 66 ומעלה עם זיהום לא חיידקי במערכת הנשימה העליונה. מטופלים עם סרטן או מדוכאי חיסון, ותושבים של מסגרות דיור מוגן וטיפול לטווח ארוך, לא נכללו במחקר.

נמדדו מרשמי אנטיביוטיקה לאבחנות של זיהום במערכת הנשימה העליונה. לוגיסטיקה רגרסיבית רבת משתנים נעשתה על מנת לבחון האם שיעור המרשמים משתנה על פי מאפייני הקלינאי/ת, עם התאמה למשתני המטופלים.

העוקבה כללה 8,990 רופאי רפואה ראשונית ו-185,014 מטופלים שהתקבלו עם זיהום לא חיידקי במערכת הנשימה העליונה, כולל הצטננות נפוצה (common cold)י(53.4%), ברונכיטיס אקוטי (31.3%), סינוסיטיס אקוטי (13.6%) או לרינגיטיס חריפה (1.6%). 47% מהמטופלים קיבלו מרשם לאנטיביוטיקה, מרבית המרשמים לאנטיביוטיקה רחבת טווח (69.6%; 95%CI 69.6%-70.2%).

מטופלים היו בעלי הסבירות הגבוהה ביותר לקבל מרשם על ידי קלינאים בשלב אמצע-מאוחר בקריירה בהשוואה לקלינאים בשלב מוקדם בקריירה (הבדל בשיעור 5.1 נקודות האחוז; 95%CI 3.9-6.4 ו-4.6 נקודות האחוז; 95%CI 3.3-5.8, בהתאמה), מקלינאים שהוכשרו מחוץ לקנדה או ארה"ב (3.6 נקודות האחוז; 95%CI 2.5-4.6) ומקלינאים שראו 25-44 מטופלים ביום או יותר מ-45 מטופלים ליום בהשוואה למטופלים שראו פחות מ-25 מטופלים ליום (3.1 נקודות האחוז; 95%CI 2.1-4.0, ו-4.1; 95%CI 2.7-5.5, בהתאמה).

מגבלת המחקר העיקרית הייתה כי לא היה ידוע רציונאל הקלינאי/ת לרשום טיפול אנטיביוטי. בקרב עוקבה של קשישים בסיכון נמוך, 46% מהמטופלים עם זיהום לא חיידקי במערכת הנשימה העליונה קיבלו מרשמי אנטיביוטיקה. מטופלים היו בעלי סבירות גבוהה יותר לקבל מרשם מקלינאים בשלב אמצע-מאוחר בקריירה עם נפח מטופלים גדול ומקלינאים שהוכשרו מחוץ לארה"ב או קנדה.

מקור:
Silverman M, Povitz M, Sontrop JM, Li L, Richard L, Cejic S, et al. Antibiotic Prescribing for Nonbacterial Acute Upper Respiratory Infections in Elderly Persons. Ann Intern Med. [Epub ahead of print 9 May 2017]

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטיביוטיקה,  זיהומי מערכת הנשימה העליונה,  הצטננות,  ברונכיטיס,  לרנגיטיס
תגובות