• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
MS

רמות ויטמין D נמוכות ביילודים קשורות לסיכון גבוה לטרשת נפוצה בהמשך החיים

לפי מחקר חדש, בשל ההיארעות הגבוהה של חוסר בוויטמין D בנשים הרות, לממצאים ישנה השפעה משמעותית על בריאות הציבור

27.04.2017, 11:14
תינוק, משקל בלידה (צילום: אילוסטרציה)

מחקרים קודמים הראו, כי חשיפה לחוסר בוויטמין D ברחם עלולה להשפיע על הסיכון לטרשת נפוצה. החוקרים ביקשו לבחון את הקשר בין רמות ויטמין D ביילוד והסיכון לפתח טרשת נפוצה.

המחקר בוצע בתבנית מקרה-ביקורת מותאם. דגימות דם יבש השייכות ל-521 חולים עם טרשת נפוצה זוהו במאגר היילודים הדני. עבור כל חולה טרשת נפוצה הותאמו 1-2 מקרי ביקורת הזהים במין ותאריך הלידה (n=972). רמות ויטמין Dי(25-hydroxyvitamin D) בדגימות נמדדו על ידי liquid chromatography tandem mass spectroscopy.

הקשר בין רמות ויטמין D שונות והסיכון לטרשת נפוצה הוערך על ידי יחס סיכויים (OR) שחושב במודל רגרסיה לוגיסטית.

החוקרים מצאו, כי רמות נמוכות של ויטמין D בילודים היו קשורות בסיכון מוגבר לטרשת נפוצה. בניתוח הממצאים לפי חמישונים (quintiles), הסיכון לפתח טרשת נפוצה היה גבוה ביותר באנשים בחמישון התחתון ביותר של רמות ויטמי Dי(<20.7 ננמול/ליטר) ונמוך ביותר בחמישון העליון (≥48.9 ננמול/ליטר).

יחס הסיכויים בין החמישון התחתון לעליון היה 0.53 (רווח בר-סמך 95%, 0.36-0.78). באנליזה אשר התייחסה לרמות ויטמין D כמשתנה רציף, עלייה של 25 ננומול/ליטר ברמות ויטמין D בילוד הובילה לירידה של 30% בסיכון לטרשת נפוצה (יחס סיכויים 0.7, רווח בר-סמך 95% 0.57-0.84).

מסקנת החוקרים היא, כי רמות נמוכות של ויטמין D בילוד קשורות בסיכון מוגבר לטרשת נפוצה. לאור ההיארעות הגבוהה של חוסר בויטמין D בנשים הרות לממצאי המחקר ישנה השפעה משמעותית על בריאות הציבור.

מקור:
Nielsen, N.M. et al. (2017) Neurology. 88(1), 44.

נושאים קשורים:  MS,  טרשת נפוצה,  ויטמין D,  ילדים,  דנמרק,  מחקרים
תגובות