• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

הוחלט: גם רופאים גריאטרים יוכלו לנפק מרשמים לקנאביס רפואי למטופליהם

ההחלטה, על ידי ועדת ההתוויות של משרד הבריאות, מרחיבה סמכויות רישום קנאביס רפואי לרופאים מומחים בגריאטריה; נקבע כי יתקיים דיון בעתיד על שימוש בקנאביס רפואי במהלך ההריון וכן על שימוש בקרב ילדים הסובלים מאוטיזם

קנאביס רפואי בישראל (צילום: הדס פרוש / "פלאש 90")

ועדת ההתוויות של משרד הבריאות - בראשות המשנה למנכ"ל פרופ’ ארנון אפק ובהשתתפות פרופ’ רפאל משולם, ד"ר מיקי דור ואנשי היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות - התכנסה בשבוע שעבר יחד עם מומחים נוספים לדיון בנוגע למרשמים לקנאביס רפואי.

הוועדה החליטה, כי הסמכות למתן קנאביס רפואי לחולים גריאטריים על פי ההתוויות הקיימות תורחב מעתה גם למומחים לגריאטריה. ההחלטה סוכמה עם המועצה הלאומית לגריאטריה.

עד כה, חולים גריאטריים היו צריכים להגיע לרופאים מומחים לבעיה הרפואית הספציפית שממנה הם סובלים כדי לקבל המלצה לקנאביס רפואי. ביניהם היו נוירולוגים, אונקולוגים או מומחים ברפואת כאב. ההחלטה הנוכחית מרחיבה את הסמכות למתן קנאביס רפואי לרופאים הגריאטריים, שלדברי הוועדה "ממילא רואים את החולים הללו בתכיפות גבוהה".

דוברות משרד הבריאות מסרה בסוף השבוע, במענה לפניית "דוקטורס אונלי", כי ועדת ההתוויות גם עסקה בישיבה בסוגיית הבטיחות של לקיחת קנאביס רפואי במהלך ההיריון. הנושא נידון עם מומחים לטרטולוגיה, וסוכם כי הוא יועלה לדיון מקיף יותר במועצה הלאומית לגינקולוגיה. רק לאחר מכן תינתן החלטה בנושא.

ב"חדשות ערוץ 2" דווח בשבוע שעבר, כי אם תתקבל החלטה בדבר שימוש בקנאביס רפואי במהלך ההריון הרי שיהיה מדובר בשינוי במדיניות. עד כה, נשים שהיה להן רישיון לקנאביס רפואי ונכנסו להריון נאלצו להפסיק אוטומטית את השימוש בחומר עד ללידה.

בדיווח נמסר, כי כאשר אותן נשים מפסיקות להשתמש בקנאביס רפואי, הן מתחילות לקחת תרופות רגילות, שבמקרים מסוימים עלולות להזיק להן ולעובר הרבה יותר מאשר קנאביס רפואי. למשל, תרופה נגד כאבים בשם ליריקה הנחשבת למסוכנת יותר מצריכת הסם.

באשר לאוטיזם, סוכם בוועדה על הכנת הצעה לנוהל החלטה בדבר טיפול בקנאביס בילדים עם אוטיזם וכן מעקב אחר הטיפול. לא נתקבלה החלטה סופית ונקבע כי יהיה המשך דיון בנושא הזה לאחר גיבוש ההצעה על ידי המומחים הרפואיים הרלבנטיים. אם יוחלט להוסיף את האוטיזם בקרב ילדים לרשימת ההתוויות לקנאביס, ישראל תהיה המדינה הראשונה בעולם שתעשה זאת.

נכון להיום, 10 ילדים הסובלים מאוטיזם כבר מטופלים בקנאביס רפואי (שמני קנאביס, לא בעישון). בעבר נכנס הקנאביס לרשימת ההתוויות לטיפול באפילפסיה בקרב ילדים, בעקבות לחץ של הוריהם שדיווחו כי הטיפול הצליח בקבוצת הבדיקה הראשונית של מטופלים.

נושאים קשורים:  חדשות,  קנאביס רפואי,  ועדת ההתוויות במשרד הבריאות,  אוטיזם,  הריון,  פרופ' ארנון אפק
תגובות
03.08.2016, 12:15

רופאים גריארטרים ופסיכוגריאטרים המעוניינים ללמוד עוד על קנאביס רפואי - פנו אלי בבקשה במייל [email protected]
אין צורך להזדהות, אשמח לעזור לכל רופא המעוניין ללמוד עוד על הקנאביס ומעמדו הנוכחי בישראל.