• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

סקר האיגוד הישראלי לרפואת ריאות: עלייה בשיעור המעשנים הצעירים

כך דיווח היום (א') העיתון "ידיעות אחרונות", על סמך סקר שנערך עבור האיגוד הישראלי לרפואת ריאות; 14% מהמעשנים החלו לעשן בין גיל 12 ל-15

עישון בישראל (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שנעשה בקרב האוכלוסייה היהודית בישראל עבור האיגוד הישראלי לרפואת ריאות מצביע על עלייה בשיעור המעשנים הצעירים. ד"ר אמיר בר-שי, רופא ריאות בכיר במרכז הרפואי "תל-אביב איכילוב" וחבר ועד האיגוד, שמסר על כך ל"ידיעות אחרונות", ציין כי בני נוער צעירים, כבר בגיל 13, מעשנים יותר מאשר בעבר.

לדבריו, התופעה מדאיגה משום שהיא נרשמת על אף המודעות הגוברת לסיכונים שבעישון והפעילות החינוכית הנעשית במסגרות שונות להעלאת המודעות לעניין זה.

בסקר, שביצע מכון הסקרים "הגל החדש", עלה כי 15% מהישראלים בני 18 ומעלה מעשנים ו-24% דיווחו כי החלו לעשן בגיל 16. 14% החלו לעשן בין גיל 12 ל-15 (3% כבר בגיל 12); 44% החלו לעשן בין גיל 17 ל-20 (12% בגיל 20); ו-18% החלו לעשן בגיל 40-21 (5% אחרי גיל 30).

ד"ר בר-שי ציין, כי קיים מידע מוטעה לפיו עישון נרגילה מזיק פחות מעישון סיגריות, בעוד שלמעשה הנזק לריאות הוא גבוה יותר. פרופ’ צבי פרידלנדר מ"הדסה", מזכיר האיגוד, אמר לעיתון כי בדיקה מדגמית שנעשתה לאחרונה העלתה כי לא נאכפות הנחיות משרד הבריאות שנכנסו לתוקף לפני כשלושה חודשים, שאסרו עישון בכל שטחי מוסד חינוכי, איסור הקצאת חדר עישון ואיסור עישון במרחק של 10מטר משער הכניסה למוסד החינוכי.

עוד אמר פרופ’ פרידלנדר, כי אוכלוסיית המעשנים-לשעבר נמצאת בגידול מתמיד בחמש השנים האחרונות "ועל כך יש לברך". הוא ציין, כי 54% דיווחו שחדלו לעשן מסיבה בריאותית, 15% בלחץ בן משפחה ו-13% עקב מחירי הסיגריות. 71% דיווחו לעורכי הסקר כי מעולם לא נגעו בסיגריה, 12% הפסיקו לעשן לפני למעלה מעשור ו-4% - לפני שנה.

נושאים קשורים:  חדשות,  עישון,  גיל צעיר,  האיגוד הישראלי לרפואת ריאות,  ד"ר אמיר בר-שי,  פרופ’ צבי פרידלנדר
תגובות