• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

ועדה שמינה ה-WHO ממליצה להוציא מידיו את הטיפול במשברי בריאות

דו"ח שפירסמה ועדת מומחים לבדיקת תפקוד ארגון הבריאות העולמי בהתפרצות האבולה במערב אפריקה קורא להטיל את הסמכויות לניהול משבר בריאות על גוף בינ"ל אחר

מטה ארגון הבריאות העולמי בז'נווה (צילום: אילוסטרציה)
מטה ארגון הבריאות העולמי בז'נווה (צילום: אילוסטרציה)

ארגון הבריאות העולמי איננו מסוגל להתמודד עם משברי בריאות בינלאומיים כמו משבר האבולה באפריקה; כך קבעה ועדת מומחים שמונתה על ידי הארגון עצמו, ומצאה ליקויים בהתמודדות הארגון עם התפרצות המחלה שהביאה למותם של יותר מ-10,000 בני אדם במערב אפריקה.

הוועדה המליצה, שבמקרה של משבר נרחב כמו האבולה, יש לקחת את סמכויות הטיפול מידי ה-WHO לגוף אחר שיוקדש לניהול המשבר. בראש ועדת המומחים, שמונתה על ידי מנכ"לית ארגון הבריאות העולמי ד"ר מרגרט צ'אן, עמדה ברברה סטוקינג, לשעבר מנהלת תאגיד האיגודים ההומניטריים Oxfam. היו חברים בה מומחים לניהול משברים  אסונות ומצבי חירום בתחומים שונים.

הוועדה מצאה, כי בין הכשלים של ה-WHO נרשמו איחור ניכר בהתערבות הארגון במשבר האבולה, מאחר שלא הכיר בעוצמתו, עיכוב מצדו בהתקשרות עם ארגוני הסיוע השונים, ויחסים לקויים עם המדינות שבהן נרשמו התפרצויות.

הוועדה המליצה, שגוף בינלאומי אחר, נפרד מה-WHO, ירכז בעתיד את ניהול המשברים בתחומי הבריאות, וזאת לצד הטלת סנקציות על מדינות שלא יפעלו בהתאם לתקנות הבריאות הבינלאומיות. כן המליצה הוועדה לשפר את יכולת התגובה והמכונות של ארגוני הסיוע השונים למצבי חירום וגם להוביל מחקר שישפר את האבחון ופיתוח הטכנולוגיות שמתאימות ל-WHO בנושאים הללו.

כן המליצה הוועדה להעניק תמריצי עידוד למדינות שיכריזו בזמן על מצב חירום בריאותי ויתארגנו היטב להתמודד עמו. כמו כן, הצביעה ועדת המומחים על היעדר תקציב הולם לטיפול במשבר בריאות בינלאומי נרחב

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  ארגון הבריאות העולמי,  WHO,  מגיפת האבולה,  ד"ר מרגרט צ'אן
תגובות