• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
מחקרים

זיהוי של נשים עם צפיפות שד גבוהה הנמצאות בסיכון גבוה לפתח סרטן בין הבדיקות

חוקרים מצאו, כי ניתן לזהות נשים עם סיכון גבוה לסרטן בין הבדיקות על ידי שילוב קריטריון הסיכון ל-5 שנים על פי BCSC וקריטריון צפיפות השד על פי BI-RADS

02.06.2015, 08:19
בדיקת ממוגרפיה של השד (צילום: אילוסטרציה)

ב-22 מדינות בארה"ב קיימים חוקים המחייבים לדווח לנשים אם נמצא כי הן בעלות שד עם צפיפות גבוהה, ולייעץ להן לשוחח על בדיקות דימות משלימות עם ספק שרותי הבריאות שלהן.

מטרת המחקר הייתה להנחות את הדיון על בדיקות דימות משלימות על ידי בדיקה לאילו קטגוריות של סיכון לסרטן השד ושל צפיפות השד על פי BI-RADSי (Breast Imaging Reporting and Data System) יש קשר לשכיחות גבוהה של סרטן השד בין בדיקות הממוגרפיה (interval cancer).

החוקרות ביצעו מחקר פרוספקטיבי, במכוני הדימות של הקונסורציום למעקב אחר סרטן השד (Breast Cancer Surveillance Consortium - BCSC).

במחקר נכללו 365,426 נשים, בגילאי 40 עד 74 שעברו 831,455 בדיקות סקירה בממוגרפיה. החוקרים בדקו את צפיפות השד על פי BI-RADS, את הסיכון לסרטן במשך 5 שנים על פי BCSC, ואת שיעור מקרי הסרטן בין הבדיקות (סרטן חודרני לאחר פחות מ-12 חודשים מקבלת תוצאות נורמאליות בבדיקת הממוגרפיה) ל-1000 בדיקות ממוגרפיה. שיעור גבוה של סרטן בין הבדיקות הוגדר כיותר ממקרה אחד ל-1000 בדיקות.

שיעור גבוה של סרטן בין הבדיקות נמצא בנשים שהיו עם סיכון לפתח סרטן ב-5 שנים ששווה או גבוה מ-1.67% וכן עם צפיפות שד גבוהה במיוחד (extremely), או בנשים שהיו עם סיכון של 2.50% או יותר לפתח סרטן ב-5 שנים ועם צפיפות שד הטרוגנית (24% מהנשים עם שד צפוף).

שיעור הסרטן בשלב מתקדם בין הבדיקות היה הכי גבוה (גדול מ-0.4 מקרים ל-1000 בדיקות ממוגרפיה) בקרב נשים עם סיכון של 2.50% או יותר לסרטן ב-5 שנים ועם צפיפות שד גבוהה במיוחד (21% מכל הנשים עם שד צפוף).

הסיכון ב-5 שנים היה נמוך עד ממוצע (0% עד 1.66%) ב-51% מהנשים עם שד צפוף הטרוגני וב-52.5% מהנשים עם שד צפוף במיוחד, עם שיעור של סרטן בין הבדיקות שעמד על 0.63-0.58 ו- 0.89-0.72 ל-1000 בדיקות, בהתאמה.

החוקרות מסכמות, כי ההחלטה האם בדיקות הדמיה משלימות הינן מוצדקות או לא אינה צריכה להיקבע על פי קריטריון צפיפות השד בלבד, כיוון שלא בכל קבוצות הנשים עם שד צפוף ישנם שיעורים גבוהים של סרטן בין הבדיקות.

ניתן לזהות נשים עם סיכון גבוה לסרטן בין הבדיקות על ידי שילוב קריטריון הסיכון ל-5 שנים על פי BCSC וקריטריון צפיפות השד על פי BI-RADS, וכך לקיים דיון טוב יותר על אסטרטגיות דימות משלימות לזיהוי סרטן השד.

מקור:
Kerlikowske, K., Zhu, W., Tosteson, A. N. A., Sprague, B. L., Tice, J. A., Lehman, C. D., & Miglioretti, D. L. (2015). Identifying Women With Dense Breasts at High Risk for Interval CancerA Cohort StudyIdentifying Women With Dense Breasts at High Risk for Interval Cancer. Annals of Internal Medicine, 162(10), 673-681. doi: 10.7326/M14-1465

נושאים קשורים:  מחקרים,  זיהוי סרטן שד בין בדיקות ממוגרפיה,  ממוגרפיה של השד,  בדיקות דימות אבחנתי,  צפיפות השד,  סיכון סרטן ל-5 שנים
תגובות