• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חברת ועד: ד"ר איריס רסולי
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

גל שפעת חמור בארה"ב: 15 ילדים מתו עד כה בהתפרצות הנגיף

לדברי מומחים, הזן הנפוץ השנה הוא H3N2, והיקף התחלואה בארה"ב גבוה באופן מובהק בהשוואה לממוצע בחמש השנים האחרונות

המרכז לבקרת ולמניעת מחלות בארה"ב (CDC) פירסם בסוף השבוע שעבר דו"ח שבועי על השפעת בארה"ב והגדיר את המצב "על סף מגפה". מאז החלה עונת השפעת בסוף ספטמבר מתו בארה"ב לפחות 15 ילדים כתוצאה ממנה. "העונה הנוכחית של השפעת מסתמנת ככזו עם שיעורים גבוהים מהנורמה של תחלואה ושל מקרי מוות", מסר ה-CDC.

לפי הדו"ח, בשבוע שהסתיים ב-20 בדצמבר 2014 נמצא, כי 6.8% מכלל מקרי המוות שעברו בדיקה של ה-CDC על-פי נתונים ממערכת דיווחי תמותה ב-122 ערים ברחבי ארה"ב – יוחסו לדלקת ריאות פנוימוקוקית ולשפעת. שיעור זה תואם את ההגדרה של "על סף מגפה" – והוא גבוה באופן מובהק בהשוואה לאותה תקופה בחמש השנים האחרונות.

28.1% מקרב הדגימות החיוביות לגורמי המחלות בדרכי הנשימה יוחסו לנגיפים מחוללי השפעת בממוצע ארצי בארה"ב. הטווח נע בין 11.3% ל-35.9%.

בשבוע אחד בדצמבר יוחסו 4 מקרי מוות של ילדים לשפעת ובמצטבר מאז השבוע שהסתיים ב-28 בספטמבר מדובר כבר ב-15 מקרי מוות. רוב דגימות הנגיף למעט 1 (מבין 2,023) הראו, כי מדובר בנגיף מזן H3N2. בבדיקות מעבדה קודמות נמצאו כמויות קטנות מאד של זן Aי(pH1n1) - הזן שגרם בארה"ב לשפעת הקשה (פנדמיה) של חורף 2010-2009. מניסיון העבר עולה, כי בעונות שבהן "שולט" זן H3N2 עוצמת התחלואה בדרך כלל חמורה יותר.

בישראל, על-פי הדיווח השבועי האחרון של משרד הבריאות, נמשכת מגמת העלייה בתחלואת השפעת. כמו כן, נרשמה עלייה בפניות חולים לחדרי מיון עקב שפעת ודלקת ריאות. זאת, לצד ירידה קלה, מתחת לממוצע העונתי הרב-שנתי, בפניות למיון ילדים.

עוד דיווח משרד הבריאות, כי ניכרת תחלואה מוקדמת מהצפוי של ברונכיוליוטיס בקרב תינוקות מתחת לגיל שנתיים ושיעורה מעל לממוצע הרב-שנתי לעונה. התפוסה במחלקות הילדים הגיעה ל-106% בשבוע האחרון של דצמבר ובמחלקות הפנימיות ל-97%.

נושאים קשורים:  חדשות,  שפעת,  CDC,  דלקת ריאות,  ארה"ב,  H3N2
תגובות