• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

מחקר: ייתכן שחשיפה לזיהום אוויר בעת ההיריון קשורה לאוטיזם

לפי מחקר בהארווארד, רמות גבוהות של זיהום אוויר, במיוחד בשליש האחרון, מכפילות סיכון להפרעה בספקטרום האוטיסטי אצל היילוד

כתב העת Environmental Health Perspectives פירסם בשבוע שעבר תוצאות מחקר שנעשה בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת "הרווארד" בארה"ב, לפיו קיים קשר בין חשיפה לרמות גבוהות של זיהום אוויר בעת ההיריון לבין סיכון להופעת אוטיזם אצל היילוד.

המחקר כלל 1,767 ילדים, מהם 245 שאובחנו בספקטרום האוטיסטי והיתר שאינם סובלים מהתסמונת. במחקר נבדקה החשיפה לזיהום אוויר של נשים בעת ההיריון, בדגש על מקום מגוריהן, למשל בקרבה לכביש שעליו נעים כלי רכב מונעים בדיזל.

החוקרים הגיעו למסקנה, כי בכתובות המגורים של האימהות-לעתיד שבהן אכן היו רמות גבוהות של זיהום אוויר - תופעת האוטיזם אצל הילודים הייתה בשכיחות גבוהה יותר.

ראש צוות המחקר, ד"ר מארק וייסקופף (Marc Weisskopf), מסר כי מתרבות הראיות לכך שזיהום אוויר ממלא תפקיד בהופעת אוטיזם. "מה שמיוחד בממצאים שלנו", אמר, "נוגע לתקופת ההיריון ולטרימסטר השלישי באופן מיוחד – ואלו הוציאו מכלל ההערכה אפשרויות אחרות להסבר. הראייה שחשיפת האם-לעתיד לזיהום אוויר מגבירה סיכון להופעת אוטיזם היא חזקה מאוד" .

עוד ציין ד"ר וייסקופף, כי ממצאי המחקר לא זו בלבד שמספקים תובנה חשובה - כחלק מהמאמץ הנמשך להצביע על הסיבות הגורמים ומקור ההפרעות הנכללות בספקטרום האוטיסטי - אלא גם "פותחים את הדלת לחשיבה חדשה בדבר צעדי מניעה אפשריים". הוא גם המליץ לנשים הרות למזער ככל האפשר את חשיפתן לזיהום אוויר בעת ההיריון.

פרופסור פרנק קלי, מנהל קבוצת המחקר לנושאי בריאות וסביבה ב"קינג'ס קולג'" בלונדון, אמר בהקשר זה ל-BBC כי "אילו היה מדובר במחקר יחיד לא היו שמים לא אליו, אבל מדובר כבר במחקר חמישי מסוגו שמגיע לאותה מסקנה, שמציג סבירות ביולוגית לעניין האוטיזם. העובר מחובר לשליה והיא זו שמבטיחה כי יזכה באספקה אופטימלית של חומרים מזינים. אולם כאשר כימיקלים חודרים לגופה של האישה ההרה, גם לעובר יש נגישות לחומרים מזיקים אלו".

עם זאת, לא כל אנשי המקצוע משוכנעים שהקשר כפי שנמצא במחקר אכן מוכח באופן מובהק. גם החוקרים הודו כי לא ניתן כרגע לומר באופן פסקני שזיהום אוויר גורם לאוטיזם ויש מקום בהחלט לאתר גורמים נוספים שמשפיעים על כך, שהמחקר לא עסק בהם.

ארגון הבריאות העולמי הכיר בכך שזיהום אוויר הוא ללא כל ספק גורם מזיק לבריאות. על-פי הערכתו הוא גורם מדי שנה ל-3.7 מיליון מקרי מוות בעולם.

לתוצאות המחקר הנוכחי לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  אוטיזם,  מחקר,  זיהום אוויר,  שליה,  אוניברסיטת הרווארד
תגובות