• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

התפרצות האבולה: אחיות נטשו את ביה"ח במדריד מחשש להידבקות

עוד 14 בני אדם מאושפזים בבירת ספרד מחשש שנדבקו מהאחות שטיפלה בכומר שמת מהמחלה; מספר המתים עד כה: יותר מ-4,000

שדה תעופה (צילום: אילוסטרציה)
שדה תעופה (צילום: אילוסטרציה)

כמה אחיות נטשו את עבודתן בבית החולים קרלוס ה-3 במדריד, בו טופל אך בסופו של דבר מת כומר ספרדי שנדבק באבולה במערב אפריקה; כך דיווח בסוף השבוע העיתון הבריטי "גרדיאן". אחות שהיתה מעורבת בטיפול בכומר אובחנה כחולה באבולה, ועובדי הסגל שסירבו לעבוד במקום הביעו חשש מפני רמת הבטיחות במקום והתלוננו שלא קיבלו אימון הולם לצורך התגוננות מהנגיף.

עד כה, 14 בני אדם הוכנסו לחדרי בידוד בבית החולים בבירה הספרדית, ביניהם ארבעה עובדי בריאות שטיפלו באחות שנדבקה בנגיף. לפי הדיווח, ההערכה בספרד היא כי האחות הדביקה עמיתים לעבודה ואנשים אחרים. מקורות במדריד סיפרו, כי בין המטופלים בבידוד גם שתי ספריות שהעניקו לאחות החולה באבולה טיפולי יופי, מבלי לדעת שהיא כבר נדבקה בנגיף. בשלב זה הן לא אובחנו כחיוביות להדבקה. בינתיים, האחות מטופלת בעירויי-דם המכילים נוגדנים שמקורם בדמם של חולי אבולה ששרדו.

בעת ביקור שערך ראש ממשלת ספרד בבית החולים נאספו סביבו חברי סגל והשליכו על הפמליה כפפות ניתוח במחאה על התנהלות הממשלה בכל הנוגע למשבר האבולה. קומה שלמה בבית החולים הוכרזה כיחידת בידוד ומאושפזים הועברו למוסדות רפואה אחרים בבירה.

איגוד האחיות בספרד מסר, כי כמה מחברותיו מסרבות לטפל בחולים מסוימים שמצבם לא ברור ואחרות התפטרו או לא הופיעו לעבודה מאז שנודע על מחלתה של עמיתתם והדרך שבה נדבקה בנגיף הקטלני. התירוצים לאי הופעה לעבודה או לנטישת בית החולים היו: כאבי מחזור חודשי, התקפי צמרמורת, קלסטרופוביה, עצבנות יתר. היו גם שדיווחו לתקשורת בספרד כי ילדיהם מתויגים עתה כ"ילדי האחיות שטיפלו בחולה האבולה" - וחבריהם מתרחקים מהם.

מספר המתים: מעל 4,000 עד כה

שלשום (יום ו') מסר ארגון הבריאות העולמי, כי מספר החולים שמתו עד כה מאבולה במערב אפריקה הגיע ל-4,033 מתוכם יותר ממחצית בליבריה. מספר החולים המאובחנים במחלה עומד על 8,376.  זאת, לפי דיווחי המדינות הנגועות. לפי הערכות, מספר החולים והמתים האמיתי גבוה יותר.

הרשויות בארה"ב ובבריטניה הודיעו בסוף השבוע, כי כל נוסע שיגיע ממערב אפריקה יעבור בדיקה רפואית עוד בנמל התעופה שבו נחת כדי לברר את מצבו הבריאותי. הבדיקה תכלול מדידת חום ותשאול מפורט. נמלי התעופה האמריקאים שבהם יבוצעו הליכי סריקה אלו הם: JFK ו"ניוארק" בניו-יורק ונמלי התעופה בשיקגו, באטלנטה ובוואשינגטון הבירה. בבריטניה יינקטו אמצעי בידוק דומים בנמלי התעופה הית'רו וגטוויק בלונדון וכן בתחנות הרכבת המהירה מצרפת, ה"יורוסטאר".

המרכז אירופי לבקרת מחלות מקיים הערכת מצב עם בכירי מערכות הבריאות של 28 חברות האיחוד האירופי לגבי נקיטת אמצעים דומים במדינות נוספות באיחוד. עם זאת, יעילותם של כל האמצעים הננקטים עתה שנויה במחלוקת, משום שחולה האבולה שמת בשבוע שעבר בבית חולים בארה"ב, עבר סריקות דומות במונרוביה, ליבריה, בעת שעשה את דרכו לארה"ב עם שלוש נחיתות ביניים – וכל אלו לא גילו דבר לגבי מצבו הבריאותי האמיתי. רק בימים הראשונים לשהותו אצל קרוביו בטקסס חש ברע והגיע לטיפול.

בימים האחרונים טען בית החולים, כי החולה דיווח שכלל לא בא במגע כלשהו עם חולה אבולה ומאוחר יותר התברר שנדבק בנגיף כאשר סייע בהעברת אישה הרה, שכבר הייתה חולה באבולה, לבית חולים בליבריה וכך למעשה הפיץ את הנגיף הלאה. (לפרטים נוספים על התנהלות בית החולים, לחצו כאן לדיווח ב"גרדיאן")

חישוב שביצעו מומחי רפואה בארה"ב, כפי שדווח ב"וואשינגטון פוסט", העלה כי כיום מדביק חולה אבולה אחד בין 1.5 ל-2 אנשים בממוצע. כאשר הממוצע יירד מתחת ל-1, סבורים המומחים, תתחיל הירידה בהתפשטות המיגפה. במערב אפריקה מספר המקרים החולים מוכפל מדי 3 שבועות, ונראה כי המגיפה אינה מאבדת את המומנטום שנצבר. העיתון גם מצביע על כשלי ארגון הבריאות העולמי בבלימת התפשטות המגיפה באפריקה (לקריאה לחצו כאן).

תיאום בין ישראל לרשות הפלשתינאית

בערב החג התקיימה ישיבת תיאום בין גורמי בריאות בישראל והרשות הפלסטינית לגבי שיתוף פעולה אפשרי במקרה שנגיף האבולה יתגלה במזרח התיכון. במקרה הצורך, סוכם, מומחי רפאוה ישראלים ידריכו צוותים פלשתיניים ואולי גם ירדנים להתמודדות עם המחלה. "ידיעות אחרונות" מסר הבוקר, כי נבדק חשד שהנגיף הגיע לאוסטרליה, לצ'כיה ולמקדוניה.

נושאים קשורים:  חדשות,  ארגון הבריאות העולמי,  התפרצות,  ארה"ב,  מגיפת האבולה,  מגיפה,  בית החולים "קרלוס ה-3" במדריד
תגובות