• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
איידס

קניה: שיעור המסכימים לברית מילה עולה בתמורה לתלושי מזון

מחקר מצא, כי בקרב גברים קנייתים שלא נימולו, מתן תלושים לרכישת מזון בשווי 9 או 15 דולר העלה את שיעור הגברים שבחרו לעבור מילה

23.07.2014, 09:40

מחקרים קודמים הראו, כי ברית מילה עשויה להפחית את הסיכון של גבר להידבק ב-HIV ב-50% עד 60%. בעקבות כך, המליצו ארגון הבריאות העולמי ו-UNAIDS על עידוד ברית המילה הוולונטרית בקרב גברים ב-14 מדינות במזרח ובדרום אפריקה. ההערכות הן, שעד שנת 2025 יצטרכו להתבצע קרוב ל-30 מיליון ניתוחי ברית מילה רפואית כדי להגיע לשיעור מילה של 80% בקרב גברים.

למרות מאמצים לעידוד המילה, מרבית המדינות רחוקות משיעור זה. ישנם מכשולים שונים שמגבילים את המילה, ביניהם חשש מאובדן שכר לאחר ביצוע הפרוצדורה. במחקר זה נבדקה ההשפעה של מתן פיצוי, בצורת תלושי מזון, על שיעור המילה.

כ-1,500 גברים קנייתים שלא נימולו חולקו לאחת מארבע קבוצות: ביקורת, קבלת פיצוי בשווי 2.5 דולר, קבלת פיצוי בשווי קרוב ל-9 דולר וקבלת פיצוי בשווי כ-15 דולר. משך המחקר היה חודשיים.

החוקרים מצאו, שבקבוצות שלהן הוצע פיצוי השווה ערך ל-9 דולר ול-15 דולר, שיעור המילה הוולונטרית היה גבוה יותר (7% ו-9% בהתאמה) לעומת כ-2% בקבוצות הפיצוי הנמוך והביקורת. ההבדלים היו משמעותיים סטטיסטית.

החוקרים מסכמים, שמתן פיצוי בצורה של תלושי מזון, בערך השווה ל-9 או 15 דולר, העלה את שיעור המילה בקרב גברים שלא נימולו בשיעור קטן אך משמעותי. יש לבדוק כיצד מאמצי קידום גדולים יותר, ומשך זמן רב יותר, ישפיעו על שיעור המילה.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Thirumurthy H, Masters SH, Rao S, et al. Effect of Providing Conditional Economic Compensation on Uptake of Voluntary Medical Male Circumcision in Kenya. JAMA. Published online July 20, 2014. doi:10.1001/jama.2014.9087

נושאים קשורים:  איידס,  HIV,  ברית מילה,  מניעה,  קניה,  מחקרים
תגובות