• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

בית החולים "זיו": מש' הבריאות מעכב אישור להפעלת מכון הקרנה

לדברי מנהל בית החולים, ד"ר אוסקר אמבון, המשרד טרם אישר הוספת מכשיר PET-CT; משרד הבריאות: "סדרי העדיפויות של ביה"ח השתנו"

משרד הבריאות מעכב במשך שלוש שנים הפעלת מכון הקרנה ובעיקר אישור למכשיר הדמיה PET-CT לשם גילוי מוקדם של סרטן במרכז הרפואי "זיו" בצפת, למרות שהמליץ על הוספתם למערכות בית החולים; כך מדווח הבוקר (יום ב') העיתון "ידיעות אחרונות", שציין כי משרד הבריאות טוען בתגובה שלבית החולים הוגדרו סדרי עדיפויות שונים לאחר ההמלצה.

מחרתיים (יום ד') אמור להתקיים בנושא דיון מיוחד בוועדת הבריאות, העבודה והרווחה של הכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, זימן אליו את נציגי משרדי הבריאות והאוצר לקבלת הסברים. ח"כ כץ תובע, שמשרד הבריאות יאשר מיד לבית החולים בצפת את הפעלת המכשור בהתאם להמלצה שניתנה, וכן יקצה את התקנים לאנשי המקצוע הנדרשים להפעלתו.

את ההמלצה להקמת מכון ההקרנות, שיכיל מאיץ קווי ובמיוחד PET-CT בבית החולים בצפת, העניק מי ששימש ב-2011 כראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי, המכהן כיום כמנהל בית החולים "ברזילי" באשקלון. ההמלצה ניתנה כחלק מתוכנית שדרוג בתי החולים בצפון הארץ וגם לרגל פתיחת בית הספר החמישי לרפואה בישראל, של אוניברסיטת בר-אילן, בצפת .

על סמך ההמלצה גייס בית החולים "זיו" במיוחד לשם כך תרומות בסך למעלה מ-2 מיליון דולר, אך בינתיים הרישיון להפעלת המכשיר ומכון ההקרנה לא ניתן לו על-ידי משרד הבריאות. בניית המכון שבו יופעלו המכשירים תסתיים בעוד ששה חודשים.

את כל תושבי צפון הארץ הנזקקים להקרנות ולבדיקות שנעשות ב-PET-CT משרת עתה רק בית החולים "רמב"ם" בחיפה. חולים ורופאים מטפלים התלוננו כי הם נאלצים לנסוע מרחקים גדולים לשם הטיפול. על-פי התקן שקבע משרד הבריאות, מכשיר הקרנה והדמיה אחד נדרש לכל 880 אלף תושבים. בפועל, מדווח העיתון, היחס הוא 1 ל-1.2 מיליון.

ד"ר אוסקר אמבון, מנהל "זיו", מסר כי למאיץ הקווי יש רישיון הפעלה אבל לא ל-PET-CT. לדבריו, הוא כתב על כך מכתב להנהלת משרד הבריאות, בו הדגיש כי חלק מהמטופלים נדרשים לנסוע לקבלת הטיפולים עד מרכז הארץ במיוחד לצורך בדיקות ההדמיה. בדיקות אלה נועדו לגילוי גידולים ממאירים ולהערכה אם מדובר בסרטן פעיל או לא.

על-פי הדיווח בעיתון, בתגובת משרד הבריאות נמסר, כי המנכ"ל היוצא של המשרד (פרופסור רוני גמזו) העביר הנחיה לבית החולים בצפת באופן מפורש שלא לבצע את רכישת ה-PET-CT מאחר שהוגדר לו סדר עדיפויות שונה. בראש סדר העדיפויות ניצבת כעת תוספת מאיצים קוויים לטיפולי ההקרנה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  מאיץ קווי,  PET-CT,  ד"ר אוסקר אמבון,  מכון הקרנה,  המרכז הרפואי "זיו"
תגובות