• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
MRSA

ארה"ב: פורסמו הנחיות חדשות לטיפול בזיהומי עור ורקמות רכות

איגוד המחלות הזיהומיות האמריקאי הציג את ההנחיות החדשות, המעדכנות מסמך קודם שפורסם ב-2005; כוללות התייחסות למגוון זיהומים רחב

25.06.2014, 10:22

צוות מומחים מטעם איגוד המחלות הזיהומיות האמריקאי (IDSA), התכנס לצורך עדכון ההנחיות הנוגעות לאבחון ולטיפול בזיהומים בעור וברקמות הרכות. ההנחיות נוגעות למגוון הזיהומים, החל מזיהומים מינוריים ושטחיים ועד לזיהומים מסכני חיים. כמו כן, ההנחיות כוללות התייחסות מיוחדת למדוכאי חיסון, ומותאמות להנחיות העדכניות הנוגעות להתמודדות עם סטאפילוקוק זהוב עמיד למתיצילין (MRSA).

המסמך כולל תרשים המפשט את ההנחיות לטיפול. התרשים מחולק לזיהומים מוגלתיים; פרונקל, קרבונקל או כיב, וזיהומים לא מוגלתיים; צלוליטיס, שושנה, וזיהומים נמקיים.

לפי ההנחיות:
- במקרה של זיהום מוגלתי יש לבצע חיתוך וניקוז. כאשר הזיהום בינוני-קשה יש בנוסף לשלוח לתרבית ולרגישות.

- טיפול אמפירי במקרה של זיהום מוגלתי בינוני כולל טרימטופרים/ סולפמטוקסזול (רספרים) או דוקסיציקלין (דוקסילין; דקסון, דוקסיטרים; תרימה, ויברמיצין; פייזר).

- טיפול אמפירי לזיהום מוגלתי חמור: וונקומיצין או דפטומיצין (קוביצין; קוביסט פרמצוטיקלס) או לינזוליד (זיבוקסיד; פרמציה) או טלוונצין או צפטרולין. הטיפול לאחר זיהוי תלוי באם מדובר בסטאפילוקוק רגיש או עמיד.

- במקרה של זיהום לא מוגלתי קל, הטיפול הוא פומי בפניצילין, צפלוספורין, דיקלוקסצילין או קלינדמיצין.

- בזיהום בינוני הטיפול הוא תוך ורידי בפניצילין, צפטריאקסון, צפזולין או קלינדמיצין.

- במקרה של זיהום חמור יש לבצע בחינה כירורגית דחופה והטריה, כדי לשלול תהליך נמקי. אנטיביוטיקה אמפירית: ונקומיצין בתוספת פיפרצילין/ טזובקטם והמשך טיפול בהתאם לצמיחות ורגישות.

המסמך כולל אלגוריתם לטיפול בזיהום במיטת הניתוח. כמו כן, הוא עונה על השאלות: מה הוא אופן הניהול הנכון של אימפטיגו; כיצד יש לנהוג במקרה של כיב חוזר; מה אופן הניהול של שושנה וצלוליטיס; אם יש להשלים טיפול באמצעות נוגדי דלקת; כיצד יש לנהל מקרה של צלוליטיס חוזר; כיצד יש לנהל פסצאיטיס נמקי כולל גנגרנה על שם פורניאר; כיצד יש לנהל פיומיוזיטיס; אופן הטיפול בנשיכות בעלי חיים ועוד.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Stevens DL, Bisno AL, Chambers HF, et al. Practice Guidelines for the Diagnosis and Management of Skin and Soft Tissue Infections: 2014 Update by the Infectious Diseases Society of America. Clin Infect Dis. Published Online First, 18th June 2014.

נושאים קשורים:  MRSA,  זיהומי עור,  SSTI,  זיהום ברקמות רכות,  MSSA,  איגוד המחלות הזיהומיות האמריקאי,  IDSA,  מחקרים
תגובות