• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
דעות

המאבק על בריאותו של הרוב הדומם

כנס של ארגון הבריאות העולמי קבע כי יש להיאבק בעישון כגורם עיקרי למחלות כרוניות. אך ידה של תעשיית הטבק על העליונה

המחלות הכרוניות נוטות כיום להופיע בגילים צעירים יותר מבעבר, ובעשורים האחרונים שכיחותן עולה בצורה מתמדת בכל קבוצות הגיל. כבר כיום רוב האוכלוסייה הבוגרת בישראל, מגיל 45 מעלה, סובלת ממחלה כרונית אחת לפחות, כמו סוכרת, מחלת לב ומחלת ריאה כרונית.

בשל אופיו הממכר של הטבק נדרשת הגנה אקטיבית ביותר על הציבור מפני תעשיית הטבק

בדצמבר 2013 התכנסו שרי הבריאות של מדינות האזור האירופי של ארגון הבריאות העולמי (WHO European Region) באשגאבט, בירת טורקמניסטאן, כדי לסכם את כיווני הפעולה העיקריים בשבע השנים הקרובות לצמצום מחלות כרוניות ומניעתן. מבין הנושאים הרבים שנידונו, זכה נושא אחד לקונצנזוס ותפס כשליש מההצהרה שפורסמה בתום הכינוס - הצהרת אשגאבט (Ashgabat Declaration on the Prevention and Control of Noncommunicable Diseases) - העלאת מדרגה במאבק בעישון ברחבי אירופה ויצירת אירופה נקייה מטבק.

כדי להבין את הקשר ההדוק בין עישון למחלות כרוניות, ניתן בתור התחלה להתייחס לנתונים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי: טבק הוא גורם מספר אחת באירופה לתחלואה כרונית שניתן למנוע; אחד מכל שישה אנשים מעל גיל 30 ימות ממחלה המיוחסת לעישון טבק; ואחד מכל שלושה מקרי מוות מוקדם (Premature Death), בין גיל 45 ל-60, נגרם מנזקי העישון. רשימת המחלות הכרוניות הפוגעות קשות בתפקוד האדם ונגרמות ישירות מ-7,000 הכימיקלים ויותר המשתחררים בעת עישון טבק ארוכה וכוללת את המחלות המרכזיות הפוגעות בבריאות הציבור, לרבות מחלות לב וכלי דם, מחלות נשימה קשות וסרטן.

בחודשים האחרונים מנסים נציגי משרד הבריאות להרחיב את החקיקה המונעת פרסום ושיווק של טבק ומוצריו

בשל אופיו הממכר של הטבק נדרשת הגנה אקטיבית ביותר על הציבור מפני תעשיית הטבק, ובייחוד על האזרחים הפגיעים במיוחד למאמצי השיווק המתוחכמים שלה – צעירים ובני נוער. לפי נתוני משרד הבריאות, טקטיקות השיווק הללו מתבטאות למשל בפרסומות המציעות כרטיסים חינם להופעות תמורת השתתפות בסקר צרכנים מעשנים, קמפיינים אינטראקטיביים באינטרנט הכוללים משחקים תחרותיים ופרסים, או פרסומים הקוראים להתקשר לחברת הסיגריות, להשאיר פרטים ולקבל סיגריות במחיר מוזל.

כך, תעשיית הטבק עתירת המשאבים משקיעה מאמצים עצומים ומיליארדי דולרים בשנה בגיוסם של הצעירים למעגל המעשנים, בידיעה שכל חבר שמצטרף למעגל יהיה צרכן נאמן במשך שנים רבות ויתקשה להיגמל בהמשך. סיכוייהם של מתבגרים וצעירים להפוך למעשנים גובר משמעותית עם חשיפתם לפרסום טבק במדיה.

בחודשים האחרונים מנסים נציגי משרד הבריאות להרחיב את החקיקה המונעת פרסום ושיווק של טבק ומוצריו ("חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק"), כחלק מיישום האמנה הבינלאומית לפיקוח על הטבק (FCTC) שישראל חתומה עליה, גם לעיתונות הכתובה. אך בדיונים שנערכו בפברואר בוועדת הכספים של הכנסת, לא התקבלה הצעת נציגי משרד הבריאות שגורסת בין השאר כי יש להרחיב את איסור הפרסום הקיים כיום גם לעיתונות הכתובה ולאתרי האינטרנט של העיתונים היומיים.

 יש לחזק את משרד הבריאות במאבקו ולקוות כי יצליח להגן על האוכלוסייה מהאיומים המרכזיים על בריאותה

כיום, מעבר לאיסור הפרסום בכלי התקשורת השונים, יש איסור לפרסם טבק בעיתונות הכתובה רק אם העיתונים מיועדים לילדים ולבני נוער עד גיל 18; או אם מדובר במדור או מוסף בעיתון המוקדשים בעיקרם לספורט, לבידור או לבילוי. חלק קטן מהעיתונים בישראל נמנעים מפרסום טבק ומוצריו באופן וולונטרי, אולם רובם מתנגדים למהלך מחשש לפגיעה בהכנסות.

120 מדינות החתומות על האמנה לפיקוח על הטבק כבר אסרו לפרסם טבק ומוצריו בעיתונות הכתובה. הרוב הדומם, מטבעו, אינו נוטה לצאת לקמפיינים ומאבקים על הזכות לבריאות. לכן יש לחזק את משרד הבריאות במאבקו ולקוות כי יצליח להגן על האוכלוסייה מהאיומים המרכזיים על בריאותה ואיכות חייה.

* פרופ' רן בליצר הוא רופא מומחה לבריאות הציבור, יו"ר החברה הישראלית לאיכות ברפואה ומנהל מחלקת תכנון מדיניות בריאות בשירותי בריאות כללית. כיועץ וחבר בקבוצת הסנאטורים של ארגון הבריאות העולמי, השתתף בניסוח הצהרת אשגאבט .

* פורסם לראשונה בעיתון הארץ

נושאים קשורים:  דעות,  עישון,  מחלות כרוניות,  הצהרת אשגאבט,  פרסומות לסיגריות,  איכות ברפואה
תגובות
עדיה ברקאי
05.05.2014, 23:44

שלום,

ברור שיש למגר העישון. ובכל זאת-
האמנם רוב האוכלוסיה הבוגרת בישראל- מעל 45 שנה- סובלת לפחות ממחלה כרונית אחת כגון סוכרת. לב. או ריאה ? היכן ניתן לראות נתונים מספריים מעודכנים המאששים אמירה זו.
דר. עדיה ברקאי

רן בליצר
05.05.2014, 23:54

היי עדיה,

התשובה היא בהחלט כן.
מתבסס על רשמי התחלואה הכרונית בקופה - לגבי כ-20 מחלות עקריות. לא כולל היפרליפידמיה.
זו הערכת מינימום (הממוצע קרוב יותר ל-2 מחלות כרוניות בגילאים אלה), והנתונים במגמת החמרה.

Dave
06.05.2014, 00:06

Dear Ran, you write that: z
סיכוייהם של מתבגרים וצעירים להפוך למעשנים גובר משמעותית עם חשיפתם לפרסום טבק במדיה z
Well , I beg to differ.... young men and women have always celebrated their entry into legal adulthood by doing such things, and will always look for new and exciting ways to become "cool" "popular" and so on
Less teen deliveries today - well its condoms and abortions, not less teenage sex
Please share with our readers your plans for a positive campaign that will present the successful transformation from teen to adult with (choose one): sports, music, academic effort, joining scouts etc etc

דר' מינה גורביץ
10.05.2014, 11:29

הדרך הקלה ביותר לקידום נושא היא לפנות למישהו אחר ולהטיל עליו את האחריות לעשות או לא לעשות משהו בתחום. הניסיונות עתה ללחוץ על חברות הסיגריות ולמנוע פירסומים היא דרך קלה אך היא קרוב לודאי לא תצליח למנוע עישון או לשכנע צעירים שכבר נכנסו למעגל המעשנים להיגמל.

עישון, כמו גם השמנה וליקויים נוירוהתנהגותיים כ- ADHD, מתפתחים כתוצאה מאינטראקציה בין גורמים גנטיים עם גורמים סביבתיים ולכן קרוב לודאי שרק מניעה ראשונית ממהלך ההיריון, הלידה והגיל הרך תתן תוצאות לטווח הארוך.

הדרך היחידה היא לקחת אחריות ולבצע עבודות מניעה פרוספקטיביות. אך תחילה יש לבצע עבודה רטרוספקטיבית על קבוצת מעשנים צעירים ולמצוא את הגורמים המאפיינים והמשותפים לקבוצה זו.
יש לבדוק את הרקע המשפחתי והסוציאלי, את מהלך ההריון והלידה, את שלבי רכישת אבני הדרך המוקדמים והתפתחות האישיות. בהמשך ניתן יהיה לסכם מבחינה סטטיסטית מהם גורמי הסיכון להתפתחות הרגלי עישון ולהשתמש בגורמים אלה כגורמי ניבוי. ניתן יהיה לאתר ילדים/נערים/מתבגרים שבסיכון ולהתחיל התערבות מונעת.

בעבודות רטרוספקטיביות שביצעתי מצאתי גורמי ניבוי להתפתחות השמנה עתידית, אוטיזם, הפרעת קשב וריכוס וליקויי קואורדינציה.
תקוותי היא שקובעי המדיניות ימצאו לנכון לתמוך בעבודה פרוספקטיבית שתוכיח שבאיתור מוקדם של פעוטות בסיכון ובהתערבות מוקדמת בגיל 0-3 שנים ובעיקר במהלך השנה הראשונה ניתן יהיה למנוע או למתן חלק מהבעיות הכרוניות.

דר' מינה גורביץ
מומחית ברפואת ילדים וגסטרו-ילדים
עיסוק עיקרי התפתחות בגיל הרך