• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
שפעת עופות

זן חדש של שפעת העופות בסין: תיאור מקרה מותה של אשה בת 73

H10N8 אותר אצל בת 73, שחלתה לאחר ביקור בשוק עופות; החולה פיתחה דלקת ריאות וכשל רב-איברי ומתה 9 ימים לאחר ראשית התסמינים

10.02.2014, 09:41

הכותבים מתארים מקרה של אשה בת 73 מסין, הסובלת ממספר מחלות רקע, שאושפזה בתאריך 30/11/13 בשל חום. החולה פיתחה דלקת ריאות וכשל רב איברי ומתה 9 ימים לאחר ראשית המחלה. 7 ימים לאחר תחילת התסמינים בודדו מדגימה שנלקחה מקנה הנשימה של החולה וירוס שפעת A מזן H10N8. בתרביות ליחה ודם לא איתרו זיהום משני בחיידק או פטרייה.

באמצעות אנליזת רצף גנטי קבעו החוקרים שהווירוס הוא ממקור עופות, עם שישה גנים פנימיים מווירוס שפעת A מזן H9N2. הרצף GlnSerGly בשייר 226-228 של החלבון המגלוטינין מעיד על העדפה לקישור לרצפטור הקיים אצל עופות. תערובת של חומצה גלוטמית וליזין בשייר 627 בחלבון PB2, הקשורה להתאמה ליונקים, אותרה בדגימה המקורית שנלקחה. הווירוס היה רגיש למעכבי נויראמינידאז. החוקרים מציינים שווירוס זה שונה מוירוס H10N8 שדווח עליו בעבר.

החולה ביקרה בשוק עופות חיים 4 ימים לפני תחילת המחלה. לא הצליחו לאתר את הווירוס בקרב עופות בשוק. אנשים שבאו במגע עם החולה לא נדבקו.

החוקרים מסכמים, כי מדובר על מקרה פטאלי שייתכן וקרה בשל זיהום בווירוס שפעת עופות, מזן חדש H10N8, הנושא מוטציות שיכולות להעלות את הווירולנטיות שלו אצל מאכסנים יונקים.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Chen HY, Yuan H, Gao R, et al. Clinical and epidemiological characteristics of a fatal case of avian influenza A H10N8 virus infection: a descriptive study. The Lancet. Early Online Publication, 5 February 2014.

נושאים קשורים:  שפעת עופות,  Influenza Virus A,  H10N8,  מחקרים
תגובות