• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

נשיא ברזיל הודיע כי לקה בסרטן - והוביל לגל ניסיונות להפסקת עישון

מחקר אמריקאי בדק את ההשפעה של דיווחי התקשורת על מקרי סרטן בהם לקו מפורסמים על ניסיונות לגמילה מעישון בציבור

מחקר חדש המתפרסם היום (יום ד') בגיליון ינואר של Preventive Medicine מעלה, כי כאשר סלבריטי מודיע שלקה בסרטן הקשור לעישון, מוביל הגילוי לגל של ניסיונות להפסקת עישון במדינה.

בול המציג את דיוקנו של נשיא ברזיל לשעבר, לולה (צילום: אילוסטרציה)

בול המציג את דיוקנו של נשיא ברזיל לשעבר, לולה (צילום: אילוסטרציה)

אחת הדוגמאות הבולטות שמציינים מחברי המחקר, שנערך בארה"ב על ידי צוות בין-אוניברסיטאי, קשורה להודעה שפורסמה באוקטובר 2011 על-ידי בית חולים מרכזי בסאו-פאולו, ברזיל. בהודעה נמסר אז, כי מי שהיה נשיאה לשעבר של ברזיל, לואיז אינאסיו לולה דה-סילבה (לולה), שהיה ידוע כמעשן כבד, אובחן כחולה בסרטן הגרון.

מיד בעקבות הדיווח הזה בתקשורת, הבחינו החוקרים האמריקנים בעלייה דרמטית שחלה בקרב אזרחי ברזיל במאמציהם לברר דרכים לגמילה מעישון. הם הציגו שאלות בהקשר לכך במנוע החיפוש "גוגל", קראו כל פיסת מידע שהופיעה באתרי החדשות באינטרנט, התעניינו בסיפורים אישיים אחרים הקשורים לעישון ולהופעת מחלת סרטן ועל הדרכים לחדול מעישון. כמו כן, נראתה תנועה גדולה מהרגיל בפורומים ובשאילתות שהוצגו לרופאים.

נפח דיווחי התקשורת הכללית בהקשר לעישון וגמילה ממנו נסק בתוך שבוע אחד מאז ההודעה על מצבו של הנשיא-לשעבר ב-163%. כעבור שבועיים, חזרה ההתעניינות בדרכים להפסיק ולהיגמל מעישון לרמתה הנורמלית. מספר השאילתות למומחים בפורומים הרפואיים השונים בהקשר להפסקת העישון, עם זאת, עלה מיד לאחר ההודעה שמסר בית החולים ונותר גבוה ב-130% גם בשבוע השלישי שלאחר הדיווח על מצב הנשיא לשעבר. בשבוע הרביעי שלאחר מכן, מספר השאילתות בהשוואה לרגיל היה עדיין גבוה ב-71%. בסך הכל, בתוך חודש אחד בלבד הוצגו לרופאים-מומחים 1.1 מיליון שאילתות כיצד להפסיק לעשן.

פרופסור ג'ון איירס, מאוניברסיטת סן-דייגו בקליפורניה, שהיה המחבר הראשי של המחקר, ציין כי ברזיל פעלה בעבר באופן חריף בנוגע להטלת פיקוח על תעשיית הסיגריות, אך אבחון מצבו של הנשיא-לשעבר "לולה" היה "הרבה יותר משמעותי מעוד תו-אזהרה".

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן,  עישון,  ברזיל
תגובות