• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

פרופסור גרוטו: על נשים הרות אחרי השבוע ה-20 להתחסן נגד שעלת

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות בתשובה לשאלות "דוקטורס אונלי": "חיסון מבוגרים הוא נושא שמונח לפתחם של רופאי המשפחה"

"משרד הבריאות ממליץ שכל אישה הרה לאחר השבוע ה-20 תתחסן נגד שעלת". כך מסר פרופסור איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, בתשובה לפניית "דוקטורס אונלי".

המלצת משרד הבריאות היא שכל מבוגר בכל גיל שלא קיבל את החיסון לשעלת לאחר הגיעו לגיל 7, יתחסן. כמו כן מומלץ על חיסון נוסף לשעלת משום שמסתמנת עלייה בתחלואת השעלת בישראל ובעוד מקומות בעולם. "יש לציין", אמר גרוטו, "כי משנת 2008 ניתנת בישראל מנת דחף של חיסון נגד שעלת בכיתה ח', ומי שחוסנו בהתאם לכך, אינם צריכים לקבל עוד חיסון".

אשה משתעלת (אילוסטרציה)

אשה משתעלת (אילוסטרציה)

בתשובה לשאלה מה לגבי אנשים מבוגרים, למשל ילידי הארץ שבשנות ה-40 וה-50 של המאה ה-20 חלו בשעלת כילדים, השיב פרופסור גרוטו כי גם מי שחלה בעבר עשוי לחלות שוב. עוד אמר גרוטו כי "נושא חיסוני המבוגרים מונח לפתחם של רופאי המשפחה. חשוב להביא את העניין למודעות המטופלים. לוח חיסוני המבוגרים מופיע באתר האינטרנט של המשרד".

על השאלה היכן משיגים את החיסון ומהו מחירו, השיב ראש שירותי בריאות הציבור: "החיסון הוגש לסל התרופות כדי שניתן יהיה לקבלו בקופות החולים. כיום כלול בסל רק החיסון נגד טטנוס-דיפטריה ללא מרכיב השעלת. כיום ניתן לקבל את החיסון רק באופן פרטי. יש לגשת ללשכות הבריאות ולשלם 66 שקלים. עם זאת, כרגע תינתן שם עדיפות לחיסון נשים הרות לאחר השבוע ה-20".

בהודעה שהפיץ משרד הבריאות לתקשורת נאמר כי החיסון נגד אסכרה-פלצת-שעלת אסלולרי (מינון מבוגר) מומלץ לכל המבוגרים, באופן חד פעמי, בנסיבות הללו:
כתחליף חד פעמי לחיסון נגד אסכרה ופלצת המומלץ אחת ל-10 שנים; כחיסון לאחר פציעה; כחיסון לנשים הרות, לפני כניסה להריון (כולל לפני טיפולי הפריה חוץ גופית) או אחרי לידה, על מנת להגן על היילוד לפני הגיעו לגיל חצי שנה בתקופה שבה אין לו נוגדנים. כן מומלץ החיסון לעובדי מקצועות הבריאות והרפואה ולתלמידי מקצועות הבריאות.

בשנים האחרונות מסתמנת בעקביות עלייה במספר המאובחנים בשעלת בישראל. בשנת 2011 הגיע מספר החולים ל‭2,259-‬ והשנה כבר הגיע מספרם ל‭1,854-‬ ביניהם תינוקות וילדים רבים. כל תינוק בישראל מחוסן נגד המחלה החל מגיל חודשיים, אולם עד גיל חמישה-שישה‬ חודשים, הוא איננו מספיק לפתח נוגדנים נגדה ולכן עלול להידבק בה בקלות. בשל הזינוק במספר החולים, ובגלל העובדה שתינוקות רכים עלולים לפתח סיבוכים, אפילו קשים, הוחלט להמליץ על החיסון לנשים הרות, כדי למנוע מצב שבו אחרי הלידה האם תחלה וכך תדביק את התינוק שלה שטרם חוסן. פרופסור גרוטו הדגיש ש"התינוקות הרכים נמצאים בקבוצת סיכון משמעותית לפתח סיבוכים, וברוב המקרים הם נדבקים מהאמהות".

הרכב החיסון הוא של מחולל המחלה - החיידק בורדטלה פרטוסיס מומת, שהוא יעיל ובטוח ללא תופעות לוואי. כן הוחלט במשרד הבריאות להחליף את החיסון לטטנוס ודיפטריה, הניתן לכל מי שנפצע, בחיסון המשולש שיכיל גם את הרכיב לשעלת. עלות מבצע החיסונים לנשים הרות נגד שעלת מוערך בכ-8 מיליון שקלים בשנה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  שעלת,  פרופסור איתמר גרוטו,  תרכיב החיסון המשולש,  ראש שירותי בריאות הציבור
תגובות
 
Dr. Shimi
21.10.2012, 19:43

על איזה נגיף מדובר בחיסון לשעלת ?

דר' הר שמש
21.10.2012, 21:15

1. עם כל התמיכה שלי בחיסונים, זו הודעה חסרת אחריות. זורק פצצה והולך הביתה.
2. מישהו הולך לגזור קופון מהפצצה הזו.
3. הפניקה והתביעה הייצוגית מן הסתם לא יאחרו.
דר' הר-שמש

נגה ויס
23.02.2014, 20:56

דר הר שמש שלום וברכה
אני בשבוע ה 30 להריון ואמורה לקבל את החיסון נגד השעלת בסוף השבוע.
אך אני עדיין מתלבטת והסיבה היא, שבגיל חודשים ביתי הבכורה פירכסה בעקבות החיסון בשל כך לא קיבלה אותו יותר אלא פיצלו לה ללא נוגדני השעלת. לייתר הילדים שלי עשיתי אותו והכל היה תקין. החיסון
הרי אמור להשפיע על העובר. אינני יודעת מה לעשות?? זה סוג של 'לקיחת סיכון בעיניי'..אודה לתשובה כנה..לילה טוב
נגה