• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

התגלה חיידק חדש הגורם לזיבה - ועמיד לאנטיביוטיקה

צוות שבדי דיווח על התגלית בכנס החברה הבינלאומית למחלות מין מידבקות הנערך בקנדה

הכנס ה-19 של החברה הבינלאומית למחקרי רפואה במחלות מין מדבקות (ISSTDR)

הכנס ה-19 של החברה הבינלאומית למחקרי רפואה במחלות מין מדבקות (ISSTDR)

צוות בינלאומי של רופאים ומדענים דיווח כי נתגלה זן ראשון של מחולל זיבה (גונוריאה) העמיד לחלוטין לכל סוגי האנטיביוטיקה הקיימים. התגלית דווחה אתמול בכנס ה-19 של החברה הבינלאומית למחקרי רפואה במחלות מין מדבקות (ISSTDR), המתקיים בקוויבק-סיטי, קנדה.

הסכנה הטמונה בזן החדש הוא בכך שהמחלה, שעד עתה ניתנה לטיפול תרופתי, עלולה להפוך "לאיום גלובלי על בריאות הציבור". את המחקר הוביל ד"ר מגנוס אונמו (Magnus Unemo) ממעבדת הפתוגנים השבדית ועמיתו ד"ר מקוטו אונישי (Makoto Ohnishi).

החוקרים מסרו כי הצליחו לזהות וריאנט לא ידוע עד כה של החיידק מחולל הזיבה Neisseria Gonorrhoeae. הזן החדש קיבל את הסימון HO41 . במחקר זוהו המוטציות הגנטיות שאחראיות לעמידות הקיצונית של החיידק לתרופות אנטיביוטיות, ובעיקר לקבוצת ה-Cephalosporin שהיא "תרופת האנטיביוטיקה האחרונה שנחשבה עד כה לאפקטיבית בטיפול בזיבה".

ד"ר אונמו מסר כי התגלית היא בגדר "אות אזהרה". הוא ציין כי מאז שתרופות אנטיביוטיות הפכו לטיפול סטנדרטי בזיבה, בשנות ה-40 של המאה ה-20, החיידק הפעיל מנגנוני עמידות נגד תרופות רבות.

עדיין מוקדם לדעת אם הזן החדש כבר החל בהתפשטות כלל עולמית, מסרו החוקרים, אבל ציינו כי אם להסתמך על העבר, הרי שהחיידקים העמידים לאנטיביוטיקה עלולה להתפשט במהירות רבה.

לדיווח מטעם מארגני הכנס הרפואי
לאתר הכנס

נושאים קשורים:  חדשות,  רפואה פנימית,  אנטיביוטיקה,  זיבה,  רפואת עור ומין,  מחלות מין
תגובות